شماره ۲۰۹۳ | ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۷ مهر
صفحه را ببند
6 کشور خریدار 3 کالای ایرانی
آیا صادرات لوازم خانگی ادامه می‌یابد؟

[شهروند] عباس‌هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر اطلاعات مربوط به صادرات لوازم خانگی تا آخر‌ سال ۱۳۹۷ در دسترس است، تصریح کرد: «کولر آبی، یخچال و آبگرمکن کالا‌های اصلی صادرات ایران هستند و سالانه و بسته به شرایط به‌طور متوسط ۱۶۰ تا ۱۷۰‌میلیون دلار صادرات در صنعت لوازم خانگی انجام می‌شود.»
او همچنین عراق، افغانستان، ترکیه، پاکستان، امارات و اردن را مقاصد صادرات لوازم خانگی عنوان کرد و گفت: «با توجه به ملاحظات امنیتی ناشی از تحریم‌ها اطلاعات دقیقی از میزان صادرات در‌ سال وجود ندارد.»
دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در ادامه در پاسخ به اینکه آیا با وجود مشکلات مربوط به تأمین ارز و مواد اولیه و همچنین خروج برند‌های خارجی از کشور امکان این میزان صادرات در ‌سال‌جاری وجود دارد؟ تصریح کرد: «صادرات یک مقوله جدا از بازار داخل است و اگر سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی تسهیلات لازم در زمینه بازگشت ارز را  انجام دهند و همچنین بازار‌های صادراتی وجود داشته باشد، صادرات روال خودش را طی‌می‌کند. البته قطعا بازار داخل اولویت واحد‌های صنعتی است.»
به گفته او به‌طورکلی با در نظر گرفتن توانمندی تولید کشور و نیاز بازار داخل صادرات سالانه ۱۵۰ تا ۱۶۰‌میلیون دلار منطقی است.
اردیبهشت ماه امسال معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از برنامه‌ریزی برای صادرات لوازم خانگی در‌ سال‌جاری خبر داده و گفته بود که پیش‌بینی می‌شود در ‌سال‌جاری ۱۶۰‌میلیون دلار لوازم خانگی صادر شود.
طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه تولید ۱۱.۶‌میلیون دستگاه لوازم خانگی در‌ سال‌جاری است، اما تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵‌میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.
از طرف دیگر واردات کالا‌های این بخش هم از‌ سال ۱۳۹۷ و درپی محدودیت‌های ارزی ممنوع شد و در ‌سال گذشته افزایش قاچاق کالا در پی ممنوعیت واردات و افزایش چشمگیر قیمت‌ها باعث شد که بالاخره آیین‌نامه اجرایی شناسه‌های کالا و رهگیری کالا در بخش لوازم خانگی اجرا شود. در این راستا از پانزدهم دی‌ماه‌ سال گذشته اعلام شد که اگر گروه‌های کالایی تعیین شده در بخش لوازم خانگی در سطح بازار دارای شناسه کالا نباشند، قاچاق تلقی می‌شوند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  96