شماره ۱۹۷۷ | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱ خرداد
صفحه را ببند
هنر یا خرابکاری؟ مسأله این است!

[شهروند] نیویورک و ‌هاوانا ندارد، یک شهر هر چقدر ثروتمند یا فقیر باشد، بالاخره جایی روی یک دیوار گرافیتی دیده می‌شود. گرافیتی‌ها آن‌قدر رایج شده‌اند که گاهی اوقات متوجه‌شان نمی‌شویم.
1- سالانه یک تا 3 دلار از مالیات هر شهروند هزینه می‌شود تا گرافیتی‌ها از دیوار شهرها پاک شود!
2- کلمه گرافیتی ریشه‌ای یونانی و ایتالیایی دارد. کلمه‌ «گرافین» به یونانی یعنی «نوشتن» و کلمه «گرافیتو» به ایتالیایی می‌شود «خراش»!
3- در لس‌آنجلس سالانه بیش از 30‌میلیون فوت مربع گرافیتی از روی دیوار پاک می‌شود!
4- بسیاری از هنرمندانی که گرافیتی می‌کشند، ناشناس می‌مانند تا هم هویت‌شان حفظ شده و هم اینکه از عواقب قانونی‌ کارشان حذر کنند.
5- گرافیتی از اواخر دهه 1960 در فیلادلفیا رایج شد. در واقع کشیدن گرافیتی بیش از آنکه ارزش هنری داشته باشد، روشی برای ارایه اعتراضات و بیانیه‌های سیاسی و نشان‌دادن محدوده‌ باندها بود.
6- هنرمندان سبک گرافیتی دوست دارند مثل نویسندگان در پایان کارهایشان یک نشانه‌ یا امضا منحصربه‌فرد به جا بگذارند؛ به این علامت‌ها «تگ» می‌گویند.
7- در عصر مدرنیته، اسپری رنگ و قلم‌مو متداول‌ترین وسایلی است که می‌توان با آن گرافیتی کشید.
8- بنکسی محبوب‌ترین نقاش گرافیتی ا‌ست. عمده‌ شهرت او به دلیل نقاشی‌هایی است که با استنسیل (شابلون) می‌کشد. مضامین گرافیتی‌های بنکسی بیشتر سیاسی و ضد جنگ‌اند. آثار او در بریستول انگلیس مشاهده می‌شود.
9- یکی از سبک‌های گرافیتی «نقطه‌ بهشت» است که غالبا در مکان‌های صعب‌العبور مثل پشت‌بام‌ها، بدنه‌ ساختمان‌ها و پل‌ها کشیده می‌شود. احتمالا علت نامگذاری این سبک به دو معنی ‌است؛ اول اینکه این گرافیتی در مکان‌های مرتفع و بلند و نزدیک به آسمان کشیده می‌شود. معنای دیگر به این واقعیت اشاره دارد که حضور هنرمند در یک مکان مرتفع و خطرناک چالشی جدی ا‌ست و امکان مرگ او را در پی دارد و اگر این هنرمند بمیرد، به بهشت می‌رود.
10- اغلب گرافیتی‌نویسان برای خودشان کتابی به اسم «کتاب سیاه» دارند که در آن طراحی‌ها و آثار هنری‌شان را ثبت می‌کنند.
11- در گذشته «گرافیتی» اصطلاحی بود که برای اشاره به کتیبه‌ها و نقاشی‌های روی دیوار ویرانه‌های باقیمانده از قبرستان‌های باستانی پومپئی و رومی به ‌کار برده می‌شد.
12- از اولین نمونه‌های گرافیتی می‌توان به تصاویر حک‌شده بر روی دیوارها در روم باستان اشاره کرد.
13- اولین هنرمند شناخته‌شده‌ گرافیتی‌کار، داریل مک ‌کری‌‌ است که در خیابانی به نام کرن‌برد مشغول به کار بود. از اواخر دهه 1960، او و گروهی از دوستانش در پایان گرافیتی‌ها نام مستعارشان را روی دیوار خیابان‌های فیلادلفیا درج می‌کردند.
14- اصطلاح «انفجار گرافیتی‌» مربوط به زمانی‌ است که طرح یک نقاشی در مدت زمان بسیار کوتاهی به دست گرافیتی‌کاران کشیده شود. «گرافیتی روی قطار» یکی از اشکال معمول گرافیتی ا‌ست که بعضی از نقاشان در زمان بسیار کوتاه و پیش از آنکه مأموران راه‌آهن به خدمت‌شان برسند، به‌سرعت آن را روی قطار  می‌کشند!
15- در ادبیات هنرمندان گرافیتی به نقاشان تازه‌کار، اسباب‌بازی و به هنرمندانی که تجربه و منزلت بیشتری بین بقیه دارند، پادشاه یا ملکه گفته می‌شود!    
برگردان از thefactsite

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  534