شماره ۱۹۷۷ | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱ خرداد
صفحه را ببند
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در پاسخ به معامله قرن:
دیگر به توافقنامه‌ها با اسراییل و آمریکا متعهد نیستیم
محمود عباس: ما دولت آمریکا را به‌طور کامل مسئول ظلمی می‌دانیم که بر مردم فلسطین می‌رود

 [مجتبی پارسا]  محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده است که از تمام توافق‌ها با اسراییلی‌ها و دولت آمریکا ازجمله توافق‌های مربوط به امنیت خارج می‌شود. او گفته این یکی از نتایج «معامله قرن» است؛ معامله‌ای که به گفته او راه را برای الحاق کرانه باختری به اسراییل باز کرده است.
به گزارش نیوزویک، عباس در کنفرانسی خبری که روز سه‌شنبه در رام‌الله برگزار شد، با این طرح (معامله قرن) که پیشتر دونالد ترامپ و نتانیاهو از آن در اواخر ماه ژانویه رونمایی کرده بودند، سرسختانه مخالفت کرد. این اظهارنظرها یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که نتانیاهو در دولت جدید وحدت، در کنار بنی گانتس، رقیب انتخاباتی‌اش به‌عنوان نخست‌وزیر قسم خورد و قول‌داد تا حق حاکمیت اسراییل را بر شهرک‌های اشغال‌شده در کرانه باختری اعمال کند.
محمود عباس نیز گفته است این تصمیم عملا همه توافقنامه‌های امضاشده میان فلسطینی‌ها و رهبران اسراییلی از زمان توافقنامه‌های تاریخی 1993 و 1995 اسلو را باطل کرده است. در نتیجه او گفته است دیگر متعهد به تمهیدات قیدشده در آن توافقنامه‌ها نیست؛ توافقنامه‌هایی که به گفته او یک دولت نیمه‌خودمختار فلسطینی و آتش‌بسی شکننده با اسراییل را ایجاد
 کرده بود.عباس گفته است: «سازمان آزادی‌بخش فلسطین و کشور فلسطین امروز از همه توافقنامه‌ها و تفاهم‌نامه‌ها با دولت‌های آمریکا و اسراییل خارج می‌شود و ما از همه تعهدات مبتنی بر آن توافقنامه‌ها ازجمله موضوع امنیت نیز خارج می‌شویم.»او گفته که این تصمیم به آن معناست که اسراییل باید تمام مسئولیت‌های یک قدرت اشغالگر به‌ویژه کنوانسیون چهارم ژنو در ‌سال 1949 را تحت قوانین بین‌المللی بپذیرد. سندی که محمود عباس از آن سخن می‌گوید صراحتا از مردم تحت کنترل یک قدرت اشغال‌کننده در مقابل خشونت، جابه‌جایی اجباری، مصادره اموال و سایر سوءاستفاده‌ها حمایت می‌کند و مسئولیت همه این موارد را برعهده دولت اشغالگر می‌داند.
عباس با اشاره به تصمیم کاخ سفید در‌ سال 2018 مبنی‌بر انتقال سفارت آمریکا از شهر تل‌آویو به شهر مورد مناقشه بیت‌المقدس گفته که «معامله قرنِ» ترامپ درنهایت مقصر این فروپاشی است:   «ما دولت آمریکا را به‌طور کامل مسئول این ظلمی که بر مردم فلسطین می‌رود، می‌دانیم و این دولت را شریک ذاتی دولت اشغالگر اسراییل در همه تصمیمات پرخاشگرانه و تبعیض‌ها علیه مردم خودمان می‌دانیم. با این اوصاف ما از مواضع سایر احزاب آمریکایی استقبال می‌کنیم؛ احزابی که سیاست‌های این دولت را که رفتار خصمانه‌ای با مردم ما و حقوق قانونی آنها دارد، ردمی‌کنند.»
«معامله قرن» که آمریکایی‌ها نام «چشم‌انداز صلح، سعادت و آینده‌ای روشن‌تر» بر آن نهاده‌اند، این قدرت را به اسراییل اعطامی‌کند که کنترل شهرک‌های غیرقانونی یهودی‌نشین و مناطق اشغالی در مرز با اردن را به دست بگیرد و در ازای آن، این معامله مسیری را به صورت بالقوه برای کشورشدن فلسطین فراهم می‌کند و زمین‌هایی صحرایی را در مرز مصر به فلسطینی‌ها می‌دهد، اما به شرط آنکه فلسطینی‌ها دست از خشونت بردارند و اسراییل را به‌عنوان یک کشور یهودی به رسمیت بشناسند. در طرح ترامپ همچنین آمریکا متعهد می‌شود که 50‌میلیارد دلار در سرزمین‌های تحت کنترل فلسطین سرمایه‌گذاری کند.محمود عباس در همان زمان که از این طرح رونمایی شد، «با هزاران نه» آن را رد کرد. حالا او از کشورها خواسته است تا به مخالفان این طرح بپیوندند و با مقابله با اسراییل از معامله عادلانه‌تر «دو کشوری» حمایت کنند. با این حال، نتانیاهو مدت زیادی است که از حق اسراییل برای کنترل کرانه باختری و مناطق دره اردن حرف می‌زند. او اخیرا گفته بود که این مناطق «تحت هر سناریویی بخشی از اسراییل خواهد شد.»این اتفاق‌ها درحالی روی می‌دهد که فلسطینی‌ها هفتادودومین سالگرد روز نکبت را از سر می‌گذرانند. روزی که یادآور آوارگی گسترده فلسطینی‌ها در نخستین جنگ اعراب با اسراییل در ‌سال1948 است. از آن زمان آمریکا یکی از دوستان نزدیک اسراییل بود، اما با آمدن ترامپ دوستی آنها به مرحله بی‌سابقه‌ای رسید. رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش می‌کند یکی از آرزوهای بزرگ اسراییل را برای تصرف بیت‌المقدس و ضمیمه کرانه باختری به اسراییل برآورده کند. اما آیا چنین اتفاقی خواهد افتاد؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  1053