شماره ۱۸۵۰ | ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۱ آذر
صفحه را ببند
دیپلماسی

برجام دستاوردی بین‌المللی است و همه موظف به حفظ آن هستند
معاون وزیر خارجه ایران از برجام به‌عنوان دستاورد چندجانبه‌گرایی یاد کرد و گفت: «برجام دستاوردی بین‌المللی است و کشورها نسبت به رعایت و حفظ آن مسئولیت دارند.» به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی در کنفرانس خبری پس از نشست مشورتی با همتای چینی خود در پکن با اشاره به اینکه  در نشست مشورتی با همتای چینی خود در مورد جنبه‌های مختلف برجام گفت‌وگو و رایزنی کرده‌ایم، افزود: «ما همواره با دوستان چینی از آغاز برجام در ارتباط بودیم و همیشه با آنها در مورد موضوعات مربوط به برجام مشورت کرده‌ایم.» او تصریح کرد: «برجام توافقی منطبق با رأی شورای امنیت است و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این توافق بین‌المللی را تصویب کرده است و تصمیم آمریکا به‌عنوان عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل برای خروج از این توافق‌نامه بین‌المللی، نقض مصوبه شورای امنیت است.» عراقچی افزود: «آمریکا نه فقط از این توافق بین‌المللی خارج شده، بلکه سایر کشورهای باقیمانده در برجام را نیز تحت فشار قرار داده است تا از این توافق‌نامه خارج شوند و این اقدام برای سایر کشورها پذیرفتنی نیست تا قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل را نقض کنند.»

رایزنی ظریف و بن علوی در تهران
وزیر امور خارجه عمان برای دیدار و رایزنی با همتای ایرانی خود به تهران سفر می‌کند. به گزارش ایسنا، یوسف بن علوی امروز دوشنبه در سفر به تهران با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دیدار و رایزنی خواهد کرد. گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و دوجانبه و همچنین ابتکار «صلح هرمز» از مهم‌ترین محورهای رایزنی دو دیپلمات عالی‌رتبه ایران و عمان است.

در بیانیه آلمان، فرانسه و انگلیس اعلام شد
استقبال تروئیکای اروپا از پیوستن 6 کشور به اینستکس

آلمان، فرانسه و انگلیس در بیانیه‌ای ضمن استقبال از تصمیم 6 کشور اروپایی دیگر برای پیوستن به اینستکس، بر آمادگی برای فعال‌کردن مکانیسم ماشه علیه ایران دوباره تأکید کردند. در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه انگلیس منتشر کرده، آمده است: فرانسه، آلمان و انگلیس به‌عنوان سهامداران اصلی سازوکار حمایت از تبادلات تجاری ایران (اینستکس)، از تصمیم دولت‌ کشورهای بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، نروژ و سوئد برای پیوستن به سهامداران اینستکس به گرمی استقبال می‌کنند. در ادامه این بیانیه آمده است: این اقدام به تقویت اینستکس منجر شده، نشانگر تلاش‌های اروپا برای تسهیل تجارت قانونی میان اروپا و ایران بوده و نمودی آشکار از تعهد مستمر ما نسبت به برنامه جامع اقدام عمل مشترک (برجام) است. این بیانیه می‌افزاید: ما بر آمادگی‌مان برای در نظر گرفتن تمامی مکانیسم‌های برجام، ازجمله مکانیسم ماشه، به منظور حل کردن مسائل مربوط به اجرای تعهدات برجامی ایران، دوباره تأکید می‌کنیم. در بخش پایانی بیانیه یادشده مطرح شد: ما کاملا به تلاش‌هایمان در راستای حل‌وفصل دیپلماتیک [مسائل] در چارچوب برجام متعهدیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  116