شماره ۱۷۶۵ | ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۲ مرداد
صفحه را ببند
جزییات درگیری خونین در منطقه پایگاه هوایی ارتش
بعدازظهر مصیبت‌بار در بیشه‌کلا

شهروند| اختلاف اراضی بین برخی از مردم محمودآباد و کارکنان پایگاه هوایی بیشه کلا جنجال بزرگی به پا کرد؛ جنجالی که به زد و خورد، سنگ‌پرانی، تیراندازی و درنهایت خونریزی منجر شد. مردمی که ظاهرا برای پس‌گرفتن زمین‌شان به آن محدوده رفته بودند، با شلیک‌های پیاپی کارکنان پایگاه هوایی که متعلق به نیروی هوایی ارتش بودند، مواجه شدند. 2 کارگر کشته و 4 نفر از مردم هم بشدت زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند. اقدامی که به گفته سردار ولی‌الله نانواکناری، نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس و رئیس مجمع نمایندگان مازندران خودسرانه بوده و باید قوه قضائیه برخورد جدی و محکم با این اقدام نابخردانه داشته باشد. در حال حاضر 8 نفر از عاملان دستگیر شده‌اند و تحقیقات پلیس و دستگاه قضائی در رابطه با این پرونده همچنان ادامه دارد.
عصر روز شنبه بود که یک درگیری در بخش سرخرود شهرستان محمودآباد رخ داد. این درگیری در حالی رخ داد که ضابطان قضائی در حال اجرای حکم دادگاه مبنی بر واگذاری بخشی از اراضی پایگاه هوایی بیشه‌کلا واقع در این منطقه بودند. ماجرا از این قرار بود که بین مردم و اردوگاه نیروی هوایی بیشه‌کلا یک اختلاف اراضی وجود داشت و این اختلاف به یک درگیری ختم شد. فیلم این درگیری که در آن عده‌ای از مردم ایستاده‌اند و ناگهان مورد حمله کارکنان پایگاه قرار می‌گیرند، حالا در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد و سروصدای زیادی به پا کرده است. مسئولان همه پیگیر این ماجرا شدند. به گفته نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس« این پایگاه یک اردوگاه تفریحی در آن منطقه است و پس از آغاز این اختلاف و پیگیری مردم، حکم قضائی هم به نفع مردم صادر شد تا زمین‌ها را پس بگیرند؛ برای همین از طرف قوه قضائیه حکم برای اجرا رفته بود اما افراد داخل اردوگاه مانع اجرای این حکم شدند. کارگرانی هم که آن سوی اردوگاه مشغول به کار بودند، وقتی دیدند که نیروی انتظامی برای اجرای حکم آمده آن‌جا تجمع کردند. تعداد کارگران هم حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر بود اما ناگهان از طرف اردوگاه به طرف مردم تیراندازی شد. در این میان کارگرانی که در محوطه محل ساخت‌وساز شهرکی مشغول به کار بودند، زخمی یا کشته شدند.» سردار ولی‌الله نانواکناری، نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس و رئیس مجمع نمایندگان مازندران درباره این ماجرا به خبر آنلاین گفت: «من صحنه‌ای را دیدم که یک نفر دست به کمر در کناری ایستاده و در حال تماشا بود اما ناگهان تیر به سرش می‌خورد. درگیری به این شکل بوده است. در حال حاضر نیز شورای تأمین استان و شهرستان ورود کرده و اقدامات تامینی را انجام دادند. در این درگیری ۲ نفر  کشته شدند، ۴ و ۵ نفری هم تیر خوردند، چند نفر هم با باتوم زخمی شدند که در حال حاضر بستری هستند؛ اما مسأله اینجاست که این اقدام کاملا خودسرانه بوده است. کدام آدم عاقلی هست که حکم تیر بدهد؟ کسانی که این کار را کردند حتما یک اقدام خودسرانه انجام دادند. مگر می‌شود به سمت مردم تیراندازی کرد. زخمی و کشته‌شدن افراد خارج از محدوده اردوگاه بوده است. این ماجرا به هر شکلی قابل قبول نیست و غیرانسانی و محکوم است. در حال حاضر نیز خاطیان این موضوع که از عوامل اردوگاه بودند، دستگیر شده‌اند. پرونده در دست قوه قضائیه است و انتظار می‌رود که با آنها برخورد شود تا دیگر خودسرانه دست به اقدام چنین عمل نابخردانه و تحریک‌آمیزی نزنند. کسانی هم که کشته شدند کارگران روزمزدی بودند که در حال کارکردن بودند.»
این در حالی است که نیروی هوایی ارتش نیز پس از این ماجرا، واکنش نشان داد و اطلاعیه‌ای در این رابطه صادر کرد. نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار درگذشتگان حادثه روز شنبه در بیشه‌کلا به تشریح ابعاد و جزییات بیشتری پرداخت و در توضیح ماجرا اعلام کرد «فرودگاه پادگان بیشه‌کلا نیروی هوایی به‌عنوان تنها مرکز آموزشی انجام عملیات نجات خدمه به منظور آموزش خلبانان و کروی پروازی این نیرو در اراضی واقع در شهرستان محمودآباد استان مازندران استقرار یافته و به دلیل موقعیت خاص سوق‌الجیشی در طرح‌های عملیاتی برای مقابله با تحرکات احتمالی بیگانگان، مردم‌یاری و کمک به مردم در حوادث غیرمترقبه و ناگوار به‌عنوان پایگاه مقدم پیش‌بینی شده است. باند فرودگاهی نیروی هوایی در پادگان بیشه‌کلا یکی از باندهای موجود در استان مازندران با مأموریت آموزش نجات خدمه در موقعیت‌های جغرافیایی جنگل و دریا و پشتیبانی محسوب می‌شود که وجود ساخت‌وسازهای غیرمعمول در حریم این باند موجب اختلال در روند مأموریت‌های مهم از جمله مأموریت‌های امدادی و مردم‌یاری در حوادث و سوانح طبیعی و غیرمترقبه این فرودگاه راهبردی شده است.
بر اساس ابلاغیه ریاست حقوقی و امور مجلس نیروهای مسلح به شماره ۲۹۱/۱۱۵۰/۳۶۱۴ در تاریخ ۱۳۹۷/۱۲/۲۶ و متعاقبا نامه فرمانده نیروی هوایی ارتش به  شماره ۴۸-۱/۱۵/۴۸۴۰ در تاریخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ به مراجع مرتبط در سرخرود استان مازندران، صراحتا تصریح شده است که «هرگونه خلع ید و رهاسازی اراضی و اماکن تحت اختیار نیروهای مسلح مستلزم رعایت تشریفات خاص قانونی و کسب مجوز از سلسله مراتب سازمانی نیروهای مسلح است» و همچنین در این ابلاغیه‌ها تأکید شده که «با توجه به موقعیت حساس کنونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور و اهمیت و حساسیت مأموریت‌های خطیر نیروهای مسلح در راستای حفظ و حراست از کشور، ضمن توقف عملیات اجرایی پرونده مطروحه از هر گونه دستور خلع ید از پلاک‌های مورد نظر بدون رعایت موارد یادشده جلوگیری به‌ عمل آید».
این در حالی است که به دنبال صدور حکم مبادی ذی‌ربط مبنی بر تحویل‌گیری بخشی از زمین توسط افراد مدعی، پس از مراجعه مأموران جهت اجرای حکم خلع ید از قسمتی از اراضی نیروهای مسلح و پس از تنظیم صورتجلسه توسط ضابطین قضائی و ترک محل اجرای حکم، یکی از مدعیان مالکیت روند اعتراضی خود را به صورت غیرقانونی ادامه داد و با تحریک تعدادی از کارگران خود موجب دامن‌زدن به ناآرامی و درنهایت هجوم به سمت پادگان نظامی شد. در پی این هجوم و در مرحله نخست، مسئولان و کارکنان پادگان در تلاش بودند تا در آرامش و با مذاکره مسالمت‌آمیز مهاجمان را آرام کنند، لیکن به دنبال تشدید التهاب‌ها و پس از تعرض به منطقه نظامی، تعدادی اقدام به درگیری‌های نزدیک با عناصر تأمین حفاظت فیزیکی کرده و کارکنان و سربازان برای ممانعت از ادامه این تعرض به پادگان با وجود تجهیزات حساس هوایی و جلوگیری از خلع سلاح و احتمال تسخیر پادگان، پس از مجروحیت ناشی از ضرب و شتم، اقدام به شلیک هوایی هشدار کردند که با توجه به وجود زمین‌های غیرهمسطح، متاسفانه بر حسب اتفاق 2 تن از افراد حاضر در صحنه درگیری بر اثر اصابت گلوله فوت کردند. نیروی هوایی ضمن تسلیت مجدد به خانواده‌های داغدار این درگیری، این موضوع را از مبادی قانونی ذی‌صلاح پیگیری و اعلام می‌دارد همان‌گونه که در دوران پرافتخار هشت‌ سال دفاع مقدس با از خودگذشتگی و ایثار کارکنان ولایی این نیرو و پس از آن در مقاطع حساس و ناگوار مانند سوانح طبیعی سیل در استان‌های مازندران، گلستان، لرستان و خوزستان و زلزله کرمانشاه با سرلوحه قراردادن شعار «ارتش فدای ملت» همواره یار و یاور مردم بوده است، همچنان موجب اطمینان قلب مردم خونگرم خطه دلاور خیز مازندران خواهد بود؛ لیکن ضمن بررسی دقیق علل و عوامل حادثه، محرکان و مقصران این حادثه را از طریق مراجع قانونی مورد پیگرد قرار می‌دهد.
رحیم رحیمی میلاشی، دادستان نظامی استان مازندران، هم توضیحات دیگری در این‌باره ارایه کرد و گفت: «روز گذشته مأموران انتظامی در معیت نماینده دادگاه جهت جانمایی و چگونگی اجرای حکم قاضی دادگاه عمومی و انقلاب محمودآباد درباره آزادسازی بخشی از زمین‌های پایگاه هوایی ارتش در روستای بیشه‌کلا بخش سرخرود که به نفع یکی از اهالی روستا صادر شده بود، ضمن ابلاغ موضوع به فرمانده پایگاه، در محل حاضر می‌شوند. به دنبال ممانعت از انجام جانمایی، صاحب ملک در اقدامی خودسرانه و تحریک‌آمیز به همراه کارگران خود در محل حاضر شده و اقدام به سنگ‌پرانی به سمت عوامل پایگاه می‌کند که مأموران نیز اقدام به تیراندازی هوایی کرده و با توجه به ادامه تعرض مبادرت به تیراندازی می‌کنند. بر اثر این تیراندازی، 2 نفر کشته و 4 نفر مجروح می‌شوند و به دنبال وقوع این حادثه، تیمی از سازمان قضائی نیروهای مسلح مازندران به سرپرستی اینجانب در محل حضور یافته و معاینه و تحقیقات محلی را آغاز می‌کنند.» همچنین دادستان نظامی استان با حضور در بیمارستان و دلجویی از آسیب‌دیدگان با اولیای دم مقتولان به گفت‌وگو پرداخت و خواستار آرامش آنها شد و قول برخورد قاطع و قانونی با عوامل این حادثه را داد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  542