شماره ۱۶۹۵ | ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۶ ارديبهشت
صفحه را ببند
آیا مبتلایان به تیرویید می‌توانند روزه بگیرند؟

شهروند| روزه‌داری منجر به تشدید بیماری یا بزرگ‌شدن غده تیرویید در مبتلایان به کم‌کاری یا پرکاری تیرویید نمی‌شود و بیماران مبتلا به تیرویید مجاز به روزه‌داری‌اند. به گزارش سلامت نیوز، بیشتر مبتلایان به تیرویید می‌توانند روزه بگیرند اما بیماران مبتلا به پرکاری شدید کنترل‌نشده تیرویید و مبتلایان به کم‌کاری شدید تیرویید ابتدا باید بیماری خود را کنترل و سپس اقدام به روزه‌داری کنند.
مبتلایان به پرکاری تیرویید که تحت درمان قرار نگرفته و در فاز پرکاری شدید تیرویید هستند و علایمی مثل عطش شدید، تپش قلب، تعریق زیاد و گرسنگی شدید دارند، تا رفع این علایم و کنترل بیماری طبق نظر پزشک معالج ممکن است مجاز به روزه‌داری نباشند. اما پس از آغاز درمان، معمولا بعد از چند هفته، پرکاری تیرویید در بیشتر بیماران کنترل می‌شود و پس از کنترل کامل بیماری، مبتلایان تحت درمان می‌توانند روزه بگیرند. مبتلایان به پرکاری تیرویید قبل از ماه رمضان باید اقدام به کنترل و درمان بیماری خود می‌کردند تا در ماه رمضان بتوانند روزه بگیرند ولی آنهایی که به هر دلیل قبل از ماه رمضان اقدام به این کار نکرده‌اند، می‌توانند پس از درمان، قضای روزه خود را به جا بیاورند. در کم‌کاری تیرویید نیز بیشتر بیماران مجاز به روزه‌داری هستند، مگر کم‌کاری شدید تیرویید داشته باشند که با نظر پزشک ممکن است بیمار نتواند روزه بگیرد. به‌طورکلی در کم‌کاری تیرویید، بیشتر بیماران می‌توانند با مصرف داروهای خود در وعده افطار و سحر روزه بگیرند. روزه‌داری سبب تشدید بیماری یا بزرگ‌شدن غده تیرویید در مبتلایان به کم‌کاری یا پرکاری تیرویید نمی‌شود.
بیماری تیرویید چیست؟
تیرویید یک غده پروانه‌ای‌شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. این غده هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) را تولید و به داخل خون ترشح می‌کند. این هورمون‌ها تولید انرژی را در بدن برعهده دارند.
تیرویید افراد سالم به میزان کافی هورمون می‌سازد و در اعمال مهم بدن اثر می‌گذارد. این هورمون‌ها سوخت‌وساز بدن ازجمله آن‌که چه مقدار کالری مصرف و چه مقدار احساس گرما کنیم را تنظیم می‌کنند. تیرویید همچنین وزن افراد را تنظیم می‌کند.
اگر فعالیت غده تیرویید زیاد شود یا تنظیم‌کننده‌های غده تیرویید مانند هیپوفیز، به این غده فشار بیاورند و باعث تولید زیاد هورمون شوند، پرکاری تیرویید بروز می‌کند.
پرکاری تیرویید:  
پرکاری تیرویید بیماری‌ای است که باعث می‌شود مقدار زیادی هورمون به بافت‌های بدن برسد. علل متفاوتی برای پرکاری تیرویید وجود دارد اما علایم و نشانه‌های آن مشابه است. به علت افزایش سوخت‌وساز بدن بیماران احساس گرمای بیشتری می‌کنند و اغلب با وجود مصرف غذای زیاد کاهش وزن دارند.
کم‌کاری تیرویید:   
اگر فعالیت غده تیرویید کم شود، کم‌کاری تیرویید به وجود می‌آید. کم‌کاری تیرویید زمانی رخ می‌دهد که غده تیرویید میزان هورمون تیروییدی به‌خصوص هورمون T4 را کمتر از حد طبیعی تولید کند. نتیجه این اتفاق کاهش بسیاری از فعالیت‌های بدن است. هورمون T4 عملکردهای اساسی بدن را از قبیل ضربان قلب، هضم غذا، رشد جسمی و ذهنی تنظیم می‌کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  230