شماره ۱۶۶۹ | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۶ فروردين
صفحه را ببند
اکوادور نگران سلامت‌اش بود ، اما
آسانژ چطور سر خود را به باد داد؟

جولیان آسانژ هفت‌سال در یک دفتر اداری کوچک که تبدیل به اتاق خواب شده بود پناه گرفته بود. این دفتر در یک منطقه ‏گرانقیمت در مرکز لندن قرار داشت و او به همراه گربه‌اش «جیمز» در آن اقامت داشت‎. ‎این دفتر دارای تختخواب، لامپ ‏خورشیدی، کامپیوتر، آشپزخانه کوچک، دوش حمام و تردمیل بود. در این مدت، بنیانگذار ۴۷ ساله سایت ویکی‌لیکس ‏میهمانان متعددی ازجمله لیدی گاگا و پاملا اندرسون داشت و در بالکن کوچک همین دفتر با طرفدارانش صحبت می‌کرد و کنفرانس ‏خبری می‌گذاشت.
اما ارتباط آسانژ و دولت اکوادور در دوران ریاست‌جمهوری لنین مورنو که از‌سال ۲۰۱۷ قدرت را به دست گرفت رو به بدتر ‏شدن گذاشت‎. این مسأله‌ سال گذشته به وضوح حالت علنی به خود گرفت. زمانی که به آسانژ دستورالعملی برای اقامت در آن ‏ساختمان داده شد. این دستورالعمل شامل پرداخت هزینه اینترنت، غذا و شست‌وشوی لباس‌ها و همچنین مراقبت بیشتر از گربه‌اش و ‏تمیز نگه داشتن دستشویی می‌شد‎. ‎صبر اکوادور به قدری کم شده بود که آنان لغو مصونیت پناهندگی آسانژ را در توییتر اعلام ‏کردند و مورنو او را به «نقض مکرر کنوانسیون‌های بین‌المللی و دستورالعمل‌های زندگی روزانه» متهم کرد‎. مورنو گفت که ‏اکوادور به «انتهای صبرش» درخصوص آسانژ و «رفتار پرخاشگر و بی‌ادبانه» او رسیده است‎.
جزییات بیشتری از رفتار آسانژ‌ را وزیر خارجه اکوادور، خوزه والنسیا به کنگره این کشور گفته که ازجمله آن استفاده آسانژ از ‏یک موبایل ثبت نشده در سفارت، توهین‌های مکرر به کارکنان سفارت و آنان را جاسوس آمریکا خطاب کردن و همچنین آسیب ‌رساندن به ساختمان با اسکیت‌برد سواری و فوتبال بازی کردن است، با وجود این‌که به او اعلام شده بود حق چنین کاری را ‏ندارد. والنسیا از قول نیروهای خدماتی ساختمان، آسانژ را فردی با «رفتار بهداشتی نامناسب» در مدت اقامتش معرفی می‌کند‎.
یک مقام بلندپایه اکوادور که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که مشکلات دیگری ازجمله «هفته‌ها حمام ‏نرفتن» و «مشکلات دندان به خاطر عدم رعایت بهداشت» از دیگر رفتارهای سوء آسانژ بوده است‎. ‎ماریا پائولا رومو، وزیر ‏کشور اکوادور هم نسبت به برخی کارهای آسانژ شکایت دارد، کارهایی مانند «قرار دادن تابلو عکس افراد بر دیوار سفارت و ..»، ‏با این حال وان اسمیت از دوستان آسانژ که او را هفته گذشته ملاقات کرده بود به خبرگزاری رویترز گفته است که این ادعا صحت ‏ندارد‎. اسمیت می‌گوید: «هر بار که جولیان را دیده، زیر فشار و استرس فراوانی بود، اما در عین حال به نظر می‌رسید که بر رفتار و ‏کردارش مسلط است‎.» ‎والنسیا، وزیر خارجه اکوادور می‌گوید که تصمیم لغو مصونیت آسانژ به این خاطر گرفته شده که از بدتر ‏شدن سلامت او جلوگیری شود‎.‎
مورنو، رئیس‌جمهوری اکوادور که شخصا دستور قطع فعالیت آنلاین آسانژ را پس از رسیدن به قدرت داده بود، گفت که او «قواعد ‏مربوط به دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای دیگر را نقض می‌کرد» و یکی از تازه‌ترین آنها زمانی بود که ویکی‌لیکس اقدام ‏به انتشار مدارکی از واتیکان کرد‎. ‎مورنو از وجود موارد مشابهی که تأیید می‌کرد آسانژ همچنان به ویکی‌لیکس مرتبط است سخن ‏گفته‎.
رئیس جمهوری اکوادور، همچنین آسانژ را متهم کرد که اقدام به نصب برخی نرم افزارهای ممنوع در «وسایل الکترونیک» کرده بود ‏که به وی امکان دسترسی به مدارک محرمانه سفارت را می‌داده‎. همچنین این ظن وجود داشت که ویکی‌لیکس ارتباطاتی با یک ‏سایت ناشناس دارد که گفته بود برادر رئیس‌جمهوری اکوادور یک شرکت مخفی تأسیس کرده یا در آن وب‌سایت عکس‌های ‏خصوصی‌ای از مورنو و خانواده‌اش بوده است‎.‎
والنسیا همچنین گفت که آسانژ در ماه ژانویه به سفیر اکوادور گفته بود که یک دکمه خطر (پنیک باتن) نصب کرده که هر زمان ‏که احساس کند جانش در خطر است از آن استفاده خواهد کرد. هنوز مشخص نیست دقیقا این گفته جولیان آسانژ چه معنی‌ای دارد، ‏اما خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده که مقامات بریتانیا که روز پنجشنبه او را دستگیر کردند بسیار مراقب بودند که هنگام ‏دستگیری به اتاقش برنگردد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  301