شماره ۱۶۴۴ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۳ اسفند
صفحه را ببند
تشریح آخرین اقدامات مرکز پزشکی حج‌وزیارت هلال ‌احمر از زبان دکتر محمدتقی‌حلی‌ساز در گفت‌وگو با «شهروند»:
آمادگی هلال برای خدمت‌ به زائران نوروزی عراق

شهروند|  مرکز پزشکی حج‌وزیارت هلال ‌احمر یکی از بخش‌های جمعیت هلال ‌احمر است که  وظیفه خدمت‌رسانی بهداشتي و درماني زائران ایرانی را در کشور‌های زیارتی همچون عربستان، عراق و سوریه دارد. سرآغاز ارایه این فعالیت‌ها از حج  سال ۱۳۴۵ آغاز شد و هم‌اکنون این مجموعه در دهه ششم خدمت‌رسانی خود است. مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌ احمر در این سال‌ها با احداث درمانگاه ثابت‌ و سیار به زائران ایرانی شهرهای مذهبی عربستان، عراق و سوریه خدمات خود را اریه داده است. آن‌چه در ادامه می‌خوانید، گفت‌وگوی «شهروند» با دکتر «محمدتقی حلی‌ساز»، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در مورد فعالیت‌های این مجموعه در سال آینده است.
  برای شروع در مورد خدمات ‌مرکز پزشکی حج و زیارت در مکه و مدینه صحبت کنید.
در حال حاضر حج عمره تعطیل است و در نتیجه درمانگاه فعالی در کشور عربستان نداریم؛ اما در حال برنامه‌ریزی برای حج تمتع هستیم. معاینه حدود ۹۰ هزار زائر حج تمتع ۹۸ از ۲۰ اسفندماه  آغاز شده است. در ایام حج تمتع دو بیمارستان ثابت در مکه و مدینه با تجهیزات رادیولوژی، اورژانس و... برقرار است و علاوه بر این دو بیمارستان براساس میزان تجمع زائران در هتل‌ها، چهار مجتمع درمانگاهی در مکه و چهار مجتمع درمانگاهی نیز در مدینه دایر شده و به زائران خدمات لازم درمانی ارایه خواهد داد.
  مشکلی در برنامه‌ریزی‌ها وجود ندارد؟
ما در برنامه‌ریزی‌‌های حج ‌تمتع در حال حاضر مشکلی نداریم و بر اساس برنامه‌ها و تفاهمنامه‌ها حرکت می‌کنیم. البته ببینید یک‌سری موانع است که تا حدودی مشکل‌ساز می‌شود؛ مثلا انتقالات مالی بانکی و.... اما سعی کرده‌ایم با تفاهمنامه‌های مشترک موضوعات را حل کنیم. ما امسال سعی کرده‌ایم تا می‌توانیم هزینه‌های‌مان را کاهش دهیم؛ به طور مثال ساختمانی را که هر ساله در مکه برای خدمت‌رسانی اجاره می‌کردیم، امسال در حدود 700 میلیون تومان کمتر همان ساختمان را تهیه کرده‌ایم.
 بحث گزینش پزشکان برای حج تمتع به چه صورت است؟
برای انتخاب ۵۷۰ پزشک که شامل پزشکان عمومی، داخلی، اورژانس، قلب و عفونی می‌شوند، مصاحبه‌های اولیه انجام و ۱٫۵ برابر ظرفیت مورد نیاز اسامی پزشکان به هلال احمر استان‌ها ارسال شده است. ما سعی کرده‌ایم ۷۰درصد از این پزشکان تجربه ارایه خدمات در حج عمره و عتبات را داشته باشند  و ۳۰درصد نیز از داوطلبان متقاضی خدمت انتخاب می‌شوند تا هر سال درصدی از نیروهای تازه‌نفس  به مجموعه اضافه شوند و اعزام پزشکان فقط به تعدادی خاص محدود نباشد و از این طریق اعتراض کمتر شود؛ میزان علاقه‌مندان چون جمعیت وسیعی است، به همین علت ناچار به گزینش هستیم. این هم برای‌مان مهم است که فردی که برای خدمت به زائر می‌رود،  فارغ از اعمال حج باشد و با فضای حج آشنایی داشته باشد. افراد اعزامی باید افرادی باشند که الفبای ما را بدانند.
 در مورد خدمت‎رسانی به زائران عراق صحبت کنیم.
خدمات درمانی هلال‌ احمر در ایام نوروز ویژه زائران عتبات عالیات مطابق روال گذشته از ۲۵ اسفند آغاز شد و تا پایان تعطیلات ادامه دارد. برای ارایه خدمات‎ درمانی شایسته به زائران ایرانی در دو شهر کربلا و نجف ۶ درمانگاه جدید دایر شده است و در صورت فراهم‌شدن شرایط یک درمانگاه نیز در شهر سامرا در این ایام دایر خواهد شد.
  آیا در سوریه هم درمانگاهی داریم؟
آماده هستیم که درمانگاه‌های مرکز پزشکی حج و زیارت را در سوریه راه‌اندازی کنیم؛ رایزنی‌های لازم در مورد سفر سوریه صورت گرفته است. هر زمانی که وضعیت حضور زائران در سوریه فراهم شود، مرکز پزشکی حج و زیارت هم خدمات خود را ارایه می‌دهد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  142