شماره ۱۶۴۱ | ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۰ اسفند
صفحه را ببند
اگر بخواهید از هر نوع اقلام خشکبار فقط یک عدد بردارید چقدر خرج روی دست‌تان می‌افتد؟
یک مشت آجیل 3‌هزار تومان

سهیلا روزبان- شهروند| آجیل امسال بارها خبرساز شد، آن‌قدر که خبرش به آن سوی مرزها رسید و حالا ایرانی‌های زیادی می‌گویند که قید شب چره کهن نوروزی‌شان را می‌زنند. مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار تهران می‌گوید قیمت آجیل حدود دو برابر شده و در 11 ماه امسال فروش آن به یک‌پنجم یا چیزی حدود 20‌درصد ‌سال گذشته رسیده است.
گرانی عجیب‌وغریب آجیل درحالی رخ می‌دهد که ایران تا همین چند ‌سال پیش سلطان پسته جهان بوده و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فندق و بادام در جهان است. با این حال قیمت هر کیلوگرم پسته در بازار ایران از متوسط 60 تا 70 هزارتومان به 250 تا 300‌هزار تومان هم رسیده است. از طرفی اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل گفته است که حتی تحریم و مشکلات نقل و انتقال پول روی آجیل خارجی تاثیری نداشته است و اقلامی مثل تخمه کدو و آفتابگردان از مبادی رسمی به راحتی وارد ایران می‌شود. با این حال اگر شما امسال عید بخواهید از هرکدام از اقلام آجیل فقط یک عدد بخورید، یعنی در مشت‌تان یک عدد پسته، فندق، بادام شور، بادام پوست کاغذی، بادام هندی، کشمش، نخودچی و ... باشد، باید چیزی حدود 3‌هزار تومان هزینه کنید.

پسته دانه‌ای 250 تومان
قیمت هر کیلو پسته این روزها به طور متوسط 200 هزار تومان است و خرید 10 گرم آن تقریبا معادل با 8 پسته است و 2 هزار تومان برای شما آب می‌خورد. هر کیلوگرم پسته حدودا 900 عدد می‌شود و خرید هر پسته این روزها حدود 250 تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.

بادام هندی گران‌ترین آجیل نوروز
بادام هندی که لوکس‌ترین مغز آجیل است به طور متوسط  حدود 220 هزار تومان قیمت دارد. هر 10 گرم این مغز کاملا وارداتی که معادل 6 عدد بادام هندی است، به قیمت 2 هزار و 200 تومان فروخته می‌شود. در واقع اگر هر کیلوگرم بادام هندی را 600 عدد در نظر بگیریم، هر عدد آن حدودا 370 تومان قیمت دارد.

رقابت تنگاتنگ بادام و پسته
هر کیلوگرم بادام شور بدون پوست به طور متوسط در آجیل‌فروشی‌ها  140 هزار تومان قیمت خورده  و خرید 10 گرم آن که تقریبا معادل 6 عدد بادام است، حدود  1400 تومان تمام می‌شود. هر 600 تا بادام تقریبا برابر با یک کیلوگرم است و قیمت هر عدد بادام  235 تومان است.

قیمت پوست هر بادام 75 تومان!
110 هزار تومان قیمتی است که برای هر کیلو بادام کاغذی تعیین شده است. در واقع اگر قصد خرید 100 گرم از این مغز را داشته باشید باید چیزی حدود 11 هزار تومان خرج کنید. اما اگر هر 10 گرم را معادل 7 بادام در نظر گیریم، هر عدد  از این مغز حدود 160 تومان ارزش دارد. جالب است که بدانید هر کیلو شامل 700 بادام می‌شود. به این ترتیب اگر قیمت یک عدد مغز بادام 235 تومان باشد و قیمت بادام با پوست 160 تومان باشد، قیمت پوست هر بادام 75 تومان تمام می‌شود!

فندق گران‌تر از پسته
 ایران پنجمین تولیدکننده بزرگ فندق در جهان است اما در بازار کشور باید برای هر کیلوگرم فندق به طور متوسط  180 هزار تومان  و هر 100 گرم آن 18 هزار تومان پول پرداخت. در واقع اگر هر کیلوگرم از این آجیل را حدود 700 فندق در نظر بگیریم، هر دانه آن  حدودا 260 تومان قیمت دارد.   

تخمه کدو دانه‌ای 13 تومان
هر کیلو تخمه کدو حدودا 50 هزار تومان فروخته می‌شود. حالا اگر هر کیلو را برابر با 3800 عدد تخمه در نظر بگیریم، قیمت هر عدد آن تقریبا 13 تومان می‌شود.

کشمش و نخودچی جزو ارزان‌ترین‌های آجیل
بسیاری از مردم می‌گویند به جای آجیل با مغزهای گرانقیمت، کشمش و نخودچی را سر سفره‌های هفت‌سین خود خواهند گذاشت. جالب است که بدانید هر کیلو نخودچی این روزها 25 هزار تومان و کشمش سبز 40 هزار تومان فروخته می‌شود. اگر هر  کیلوی آن را برابر با 1800 عدد نخودچی در نظر بگیریم،  ارزش هر عدد آن چیزی حدود 14 تومان است. هر  کیلو کشمش سبز هم برابر با 2200  عدد است. یک حساب کتاب ساده نشان می‌دهد که هر عدد کشمش حدودا 18 تومان برای شما آب می‌خورد.

بادام‌زمینی دانه‌ای 38 تومان
گرانی مغزهایی همچون پسته و بادام و گردو خرید بادام‌زمینی را چند برابر کرده است. بادام‌زمینی که ارزان‌ترین مغز کاسه آجیل شب عید امسال است، هر کیلوی آن حدودا 45 هزار تومان فروخته می‌شود. هر 10 گرم این مغز تقریبا برابر با 12 عدد بادام زمینی و هر کیلوی آن معادل 1200 عدد بادام‌زمینی است. هر عدد بادام زمینی تقریبا 38  تومان  قیمت دارد.

هر گردو 1000 تومان
مغز گردو که پای ثابت آجیل چهارشنبه‌سوری، است این روزها به قیمت حدود  150 هزار تومان عرضه می‌شود. البته میهمانی‌های نوروز و سفره‌‌هایی با خورشت‌هایی همچون فسنجان و پیش‌غذاهایی همچون کشک بادمجان  رنگ می‌گیرند که مصرف این مغز محبوب را در بین ایرانیان در آستانه شب عید زیادتر کرده است.  اگر هر کیلو را حدود 150 گردوی کامل (البته بدون پوست) در نظر بگیریم، هر عدد گردو تقریبا هزار تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.

انجیر آجیل چهارشنبه‌سوری چند؟
هر چند که انجیر در کاسه آجیل شب عید جای چندانی ندارد اما یکی از اقلام مهم آجیل چهارشنبه‌سوری است که به طور متوسط 110 هزارتومان قیمت دارد. برای خرید  100 گرم از این میوه خشک پرخاصیت که تقریبا معادل 20 تا انجیر می‌شود، باید 11 هزار تومان پول پرداخت کنید. یک حساب کتاب ساده نشان می‌دهد که هر عدد انجیر حدودا 550 تومان خرج روی دست شما می‌گذارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  194