شماره ۱۶۱۷ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن
صفحه را ببند
قضیه خودرو‌های لاکچری صدمیلیونی چیست؟!

خبر این‌گونه است که روز گذشته آیت‌الله محمد یزدی در دیدار جمعی از اساتید و دانشجویان بسیجی دانشگاه علمی و کاربردی شهرداری قم حاضر شد و طی سخنانی گفت: «حجاب از ضروریات اسلام است. کسی که علیه حجاب حرف می‌زند، هرکسی می‌خواهد باشد، باید مواظب باشد در مورد حجاب چه می‌گوید، باید بلد باشد وقتی از اسلام حرف می‌زند، چه می‌گوید. ما انقلاب کردیم، تا کسی بی‌حجاب نباشد، زیر گلویش را باز نکند و هرچه دلش خواست علیه اسلام و انقلاب حرف نزند.» وی افزود: «اگر رئیس‌جمهوری هستید، باید به مردم خدمت کنید. مشکل مردم را حل کنید. اگر اسلام را بیان می‌کنید، به اندازه علمتان و فهمتان بگویید. نباید بیش از این گفت. حجاب از ضروریات دین است و منکرش کافر است.»
وی عنوان کرد: «به این وزیر ارشاد هم می‌گویم، برای چه هر روز بزرگداشت برگزار می‌کنید، در یکی از این سالن‌ها هر روز خواننده‌ای می‌آورید،  اسم آن را وزارت ارشاد اسلامی می‌گذارید، باید از این خانواده شهدا خجالت کشید. می‌گویند ما قرآن و جلسه قرآن هم داریم. واقعا می‌خواهید قرآن هم نداشته باشید، مگر جرأت دارید علیه قرآن حرف بزنید. مردم انقلاب کرده‌اند که قوانین با اسلام تنظیم شود و اسلام حاکم باشد و قضات آن با احکام اسلامی قضاوت کنند و مجلس شورای اسلامی با قوانین اسلام تطبیق شود.»
محمد یزدی همچنین گفت: «امروز متاسفانه بعضی فرزندان نسل چهارم و بچه‌های پولدار بی‌درد که معلوم نیست پول‌ها را ازکجا آورده‌اند، ماشین صدمیلیونی سوار می‌شوند و در خیابان حرکاتی انجام می‌دهند، یا دخترش با وضع بد وارد خیابان می‌شود، خیال می‌کند چنین و چنان است. باید از این کار خجالت کشید.
باید از این‌همه خون شهید به دلیل بی‌حجابی و بدحجابی دختران خجالت کشید. متاسفانه بعضی از شهرها در بحث حجاب بدتر از قم عمل می‌کنند.»
توجه و حساسیت جناب آقای یزدی قابل تقدیر است. در این سخنان معلوم است ایشان کمی عصبانی هستند که البته بی‌سابقه نیست و سابقه نشان می‌دهد که جناب آقای یزدی همیشه کمی برافروخته‌اند. انتقاد به رئیس‌جمهوری هم البته ایرادی ندارد. کشور آزادی داریم و همه می‌توانند نظرشان را بدهند و البته بعضی‌ها در این زمینه آزادی عمل بیشتری احساس می‌کنند. آیت‌الله درباره رئیس‌جمهوری گفته‌اند: «...باید بلد باشید...باید به مردم خدمت کنید... به اندازه علمتان و فهمتان صحبت کنید... حجاب از ضروریات دین است و منکرش کافر است.» جدا از این‌که احتمالا مطالب روحانی را اشتباه به عرض آقای یزدی رسانده‌اند و ایشان مطلقا حرفی در مورد غیردینی‌بودن حجاب نگفته‌اند، به نظر می‌رسد بازنشر سخنان رئیس دولت هم باز فایده‌ای نداشته و همچنان اطلاعات رسیده به  رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه  قم همچنان نادرست است، اما حتی اگر این اطلاعات درست می‌بود و رئیس‌جمهوری منتخب مردم حرف ناصوابی زده بود هم، این‌گونه خطاب قراردادن ایشان به این شکل توهین به مردم و همه رأی‌دهندگان به روحانی است. مطلبی که اگر آقای یزدی کمی بیشتر به آن عنایت داشتند، شاید در بزنگاه‌هایی که در معرض رأی مردم قرار می‌گرفتند، با اقبال بیشتری مواجه می‌شدند. ما حتی اگر شهروندی با آقای یزدی هم این‌گونه سخن بگوید، آن را غیرمحترمانه و ناشایست می‌دانیم، چه رسد کسی بخواهد برگزیده مردم را این‌گونه خطاب قرار دهد.
در پاراگراف‌های بعد ایشان به وزیر ارشاد گفته‌اند؛ بابت آن‌چه در روزهای بزرگداشت اتفاق می‌افتد، باید خجالت بکشند. بعد هم بابت خودرو‌‌سواری فرزندان نسل چهارم و بچه‌های پولدار و حرکات‌شان در خیابان گفته‌اند باید خجالت بکشید که مشخص نیست مخاطب آن کیست، اما یک نکته در صحبت ایشان قابل توجه است. این‌که ایشان گفته‌اند متمول‌ها «ماشین‌های صدمیلیونی» سوار می‌شوند!   ماشین صدمیلیونی  این روزها یعنی 206 و 207. کدام بچه‌پولداری با این ماشین‌های ارزان‌قیمت به خیابان می‌آید؟ آیت‌الله یا از قیمت‌ها خبر ندارند یا خواسته‌اند گرانی‌ها را ندیده بگیرند. حضرت آقای یزدی لابد می‌دانند که الان ماشین گران‌قیمت بالای یک‌میلیارد است و «لاستیک» آن چند‌میلیون قیمت دارد. قاعدتا خبرنداشتن از این گرانی سرسام‌آور ممکن نیست، اما شاید بهتر باشد گمان کنیم که ایشان از آن‌چه درکشور می‌گذرد و قیمت‌ها و وضع مردم کم‌اطلاع‌اند. اگرنه، این‌که گرانی و قیمت گوشت و مایحتاج اولیه را بدانند و از حقوق و شرایط زندگی مردم مطلع باشند و باز هم حواس‌شان به خوانندگان و مراسم وزارت ارشاد باشد و نگرانی‌شان از دورزدن ماشین‌های صدمیلیونی(!) باشد جای تأمل دارد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  354