شماره ۱۵۹۳ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۰ دي
صفحه را ببند
اکتشاف در دل عميق‌ترين غار جهان
بانوي امدادگر پايگاه كوهستان شميرانات ركورددار پيمايش و اكتشاف عميق‌ترين غارهاي ايران و جهان است

بانوي امدادگر پايگاه امداد و نجات كوهستان شميرانات، هم كوهنورد است، هم غارنورد حرفه‌اي و هم مربي يخ‌نوردي فدراسيون كوهنوردي ايران. اگرچه 8 سال است ورزش كوهنوردي را به‌صورت حرفه‌اي آغاز كرده و با عضويت داوطلبانه در هلال‌احمر در بسياري از عمليات‌هاي امداد و نجات كوهستان شميرانات حضور داشته است اما همه او را با پيمايش و اكتشاف غارهاي بكر ايران و جهان مي‌شناسند. هستي مهريزي از 3 سال پيش شروع به پيمايش و اكتشاف بسياري از غارهاي ايران كرده و اكنون به‌عنوان ركورددار پيمايش و اكتشاف عميق‌ترين غارهاي ايران و جهان شناخته مي‌شود. در ادامه گفت‌وگوي ما را با اين بانوي ورزشكار و امدادگر داوطلب پايگاه امداد و نجات كوهستان شميرانات مي‌خوانيد.

هستی مهریزی امدادگر  پایگاه شمیرانات سابقه عضويت: 2سال

 تا به حال چه قله‌هايي را فتح كرده‌ايد؟
قله‌هايي چون دنا، آتش كوه،‌ريزان و... را فتح كرده‌ام اما رشته تخصصي‌ام غارنوردي است و در اين حوزه نيز ركورددار پيمايش و اكتشاف عميق‌ترين غار ايران و جهان هستم.
 اين غارها در كجا هستند؟
اولين و تنها بانوي ايراني هستم كه تا به امروز غار كروبرا در جمهوري آبخازيا كه عميق‌ترين غار كشف شده جهان است را پيمايش كرده‌ام. در واقع عضوي از تيم اكتشاف اين غار بودم و توانستم به همراه گروه ديگري از غارنوردان به پيمايش به عمق 2080 متري اين غار كه عميق‌ترين غار شناخته شده جهان محسوب مي‌شود آن را كشف و معرفي كنيم. همچنين عضوي از تيم اكتشاف غار جوجار كرمانشاه نيز بوده‌ام كه عميق‌ترين غار ايران به شمار مي‌رود.
 به‌عنوان يك بانوي امدادگر هلال‌احمر از حضور در تيم اكتشاف غارها چه هدفي داريد؟
غارنوردي علاقه‌مندان زيادي دارد و گروه‌هاي بسياري براي پيمايش غارهاي كوچك و بزرگ به نقاط مختلف ايران و جهان سفر مي‌كنند. در نتيجه همواره احتمال بروز حادثه در غارها وجود دارد. به‌ويژه غارهايي كه تا به حال كشف نشده و خطرات بسياري براي غارنوردان خواهد داشت. در عمليات اكتشاف غار، اقداماتي چون طناب‌ريزي، نقشه‌برداري، بازگشايي مسير توسط تيم اكتشاف انجام مي‌شود. در نتيجه اگر درآينده حادثه‌اي در آن غار رخ دهد تيم‌هاي امداد و نجات براي انجام عمليات نجات با داشتن نقشه غار كار آسان‌تري پيش رو دارند و از طرفي احتمال بروز حادثه نيز براي غارنوردان كمتر مي‌شود. در نتيجه يكي از اهداف اصلي من و غارنوردان ديگر از اكتشاف غارها هموار كردن اين مسير براي ديگر غارنوردان و تيم‌هاي امداد و نجات است.
 در ماجراي اكتشاف غار جوجار به‌عنوان عميق‌ترين غار ايران چه نقشي داشتيد؟
از آنجايي كه دوره‌هاي امداد و نجات را نيز گذرانده‌ام، در صورت بروز حادثه براي هر يك از غارنوردان توانايي لازم براي امدادرساني را دارم. از طرفي هر سال در مانورهاي غارنوردي كه براي آموزش و حفظ توان بدني براي امدادرساني در مواقع لزوم برگزار مي‌شود شركت مي‌كنم تا براي امدادرساني نيز آمادگي كامل داشته باشم. اما عمليات اكتشاف غارهاي عميق، عملياتي زمان بر است. به‌عنوان مثال اكتشاف غار جوجار حدود 4 سال طول كشيده است و تيم‌هاي اكتشاف غار جوجار يك ماه در سال را به اكتشاف اعماق غار اختصاص مي‌دهند. من نيز عضو تيم اكتشاف غار جوجار بودم و درست مانند اكتشاف غار كروبرا نامم به‌عنوان يكي از اعضاي تيم اكتشاف و ركورددار اكتشاف عميق‌ترين غار ايران و جهان ثبت شده است.
 علاوه بر فعاليت در حوزه غارنوردي به‌عنوان يك بانوي امدادگر فعال در پايگاه امداد و نجات كوهستان شميرانات، تا به حال در عمليات امداد و نجات هم حضور داشته‌ايد؟
بله. در مدت 2 سالي كه به‌عنوان كوهنورد و امدادگر داوطلب با هلال‌احمر همكاري مي‌كنم، در عمليات‌هاي امداد و نجات بسياري در حوزه شميرانات و ارتفاعات توچال همراه با ديگر بانوان و آقايان امدادگر پايگاه حضور داشته‌ام.
 ماجراي يكي از این عمليات‌ها را تعريف كنيد.
از آنجايي كه ارتفاعات توچال فاصله چنداني با تهران ندارد، در روزهاي تعطيل و آخرهفته‌ها مقصد بسياري از طبيعت گردان است. اين ميان اما برخي از افراد كه تخصص و مهارتي در كوهنوردي ندارند بدون تجهيزات و امكانات مناسب تصميم به صعود مي‌گيرند. حتي در مواردي برخي به‌صورت انفرادي اقدام به صعود مي‌كنند كه نتيجه‌اي جز حادثه دربرندارد. مدتي پيش دو نفر از كوهنوردان غيرحرفه‌اي بدون كمترين تجهيزات ايمني و تخصصي صعود به تصور اينكه در ارتفاعات نزديك تهران حادثه‌اي برايشان رخ نمي‌دهد تصميم صعود كردند. اما بارش برف و ديد ناكافي باعث شده بود مسير بازگشت از ارتفاعات را گم كنند و از آنجايي كه غذا و لباس مناسب هم نداشتند دچار سرمازدگي شديد شدند. وقتي خبر گم شدن آنها به پايگاه رسيد همراه گروهي از امدادگران به منطقه اعزام شدم و با پيمايش مسير صعود، آنها را درحالي كه سرمازدگي و افت فشار تمام توان‌شان را گرفته بود پيدا كرديم. حمايت‌هاي رواني را انجام داديم و با انجام اقدامات اوليه آنها را به پايين قله منتقل كرديم.
 با توجه به اينكه مدرك مربيگري و داوري يخ‌نوردي و كوهنوردي فدراسيون را هم گرفته‌ايد، دوره آموزشي هم براي امدادگران برگزار مي‌كنيد؟
بله. در پايگاه امداد و نجات كوهستان شميرانات حدود 15 بانوي امدادگر اين حوزه فعاليت مي‌كنند. با توجه به اينكه مدرك مربيگري فدراسيون كوهنوردي را در اختيار دارم، آموزش‌هاي لازم را در اختيار امدادگران در تمرينات داخلي پايگاه قرار مي‌دهم. اما علاقه زيادي دارم تا مربيگري كلاس‌هاي آموزشي و تخصصي در اين حوزه را هم در جمعيت هلال‌احمر برعهده بگيرم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  295