شماره ۱۵۶۳ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۵ آذر
صفحه را ببند
شوخی رئیس‌جمهوری بین همشهری‌هایش در سمنان بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت:
می‌دونم، اما نمی‌گم!
* ضرب المثل سرخه ای «زن و نون» که روحانی آن را در سخنرانی خود به کار برد و باعث تهییج و شادی مردم شد، به معنای دانستن اما نگفتن است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، صبح روز گذشته در بیست‌وهفتمین اجلاس سراسری نماز که با عنوان «شیوه‌ها و مهارت‌های دعوت به نماز» در دانشگاه سمنان برگزار شد، درباره اهمیت نماز گفت و تأکید کرد: «نماز یک عبادت صرف یا یک فرع دین مثل سایر فروع نیست، بلکه نماز تمامی چهره اسلام است.» او در ادامه صحبت‌ها، نماز را افتخار بشریت و انسان دانست و گفت: «اینکه خداوند به ما اجازه داده و از ما خواسته و دعوت کرده که با او سخن بگوییم و از خدای رحمان و رحیم یاد کنیم، باعث افتخار ماست، چرا که همیشه نیاز به نماز داریم.»
ماجرای بازرگان و سحابی
دکتر روحانی با تجلیل از تلاش‌ها و خدمات ارزنده حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی در ستاد اقامه نماز و در راستای ترویج فرهنگ نماز در کشور نیز گفت: «ایشان با بیان شیوا و ساده خود گاهی مسائل بسیار سنگین عقیدتی را با مثال‌های ساده برای مردم بیان می‌کنند و این توفیقی است که خداوند نصیب او کرده است.» دکتر روحانی در ادامه سخنرانی‌ خود با اشاره به دوران پیش از انقلاب گفت: «در آن دوران انقلابی بودن، معنای مذهبی بودن و روشنفکر معتقد بودن را داشت. پیش از انقلاب جو خاصی در دانشگاه‌ها حاکم بود، به‌گونه‌ای که در کل دانشگاه تهران تنها یک دختر خانم با روسری در محیط دانشگاه بود، اما در همان شرایط هنگام نماز بسیاری از دختران دانشجو می‌آمدند و با استفاده از چادرهایی که وجود داشت، نماز می‌خواندند.» دکتر روحانی همچنین در ادامه با اشاره به دیگر چهره‌های سیاسی ابتدای انقلاب گفت: «در آن دوران افرادی مانند بازرگان و دکتر سحابی که در اروپا درس خوانده بودند، وقتی به کشور آمدند به واسطه مذهبی بودن احساس کردند که باید نماز ظهور و بروز پیدا کند. اینها انسان‌های متدینی بودند که بعضاً نماز شب‌شان ترک نمی‌شد و در دانشگاه تهران با وجود این‌که مسجد وجود داشت، در دانشکده فنی نمازخانه درست کردند تا افراد بتوانند نماز اول وقت را به جا آورند.»
زبان سرخه‌ای و شوخی رئیس‌جمهوری
رئیس‌جمهوری در جریان سفر به استان سمنان با حضور در جمع مردم سرخه با همشهریانش خوش و بش کرد و دقایقی شاد را برای آنها رقم زد. در این سخنرانی که به‌طور مستقیم از تلویزیون نیز پخش می‌شد، دکتر روحانی به روایتی از دوران کودکی خود پرداخت و به زبان سرخه‌ای خطاب به همشهریانش که تعدادی از همکلاسی‌های دوران کودکی‌اش نیز در میان آنان بودند، خاطرات گذشته را زنده کرد. در میان سخنان روحانی بیان «زن و نون» از زبان رئیس‌جمهوری با خنده‌های ممتد و استقبال حضار روبه‌رو شد و پس از آن نیز این شوخی انعکاس زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت. او با چهره‌ای خندان در میان همشهریان خود از برخی محلات قدیمی شهر  ازجمله مسجد 40 ستون، آب انبار تاریخی و قدیمی سرخه، یخچال طبیعی و دیگر اماکن تاریخی سرخه نام برد و همچنین از برخی رفقای دوران کودکی و نوجوانی، معلم ریاضی‌اش و ... یاد کرد و گفت: «قبلا در سرخه حکایتی مرسوم بود که بارها از سالخوردگان و قدیمی‌های سرخه نیز شنیده‌ام و معمولا در این مواقع می‌گفتند: «زن و نون.» معنای فارسی «زن و نون» «می‌دانم، اما نمی‌گم» است. حسن روحانی با بیان این‌که «من سرخه‌ای‌ام و زبان سرخه‌ای و تاریخ این شهر را به خوبی می‌دانم»، شوری در میان همشهریانش برانگیخت. زبان سرخه‌ای زبان زیبای محلی است و در دوران جنگ هم بی‌سیم‌چی‌ها از این زبان استفاده می‌کردند. رئیس‌جمهوری گفت که در این اواخر در مذاکرات هسته‌ای نیز ما از این زبان استفاده کردیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  554