شماره ۱۵۱۲ | ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۰ مهر
صفحه را ببند
این جانوران در معرض خطر انقراض‌اند
شاید فردا دیگر نباشند!

تهیه فهرستی از جانوران در معرض خطر انقراض کار ساده‌ای نیست، زیرا شوربختانه دامنه دست‌اندازی‌های بشر به طبیعت و حیات‌وحش به قدری گسترش یافته است که تقریبا هر روز یک جانور جدید نامش در این فهرست قرار می‌گیرد. البته هستند جانورانی که به دلایل مختلف بیش از دیگر همنوعان خود در این فهرست مورد توجه قرار گرفته و برای نجات ‌نسل‌شان از انقراض همه دست به هم داده‌اند، اما خب، این میان برخی از جانوران کم‌اهمیت‌تر یا به بیان درست‌تر «بی‌پارتی» مورد کم‌‌توجهی قرار گرفته و به معنای واقعی کلمه در ورطه انقراض قطعی افتاده‌اند. در این مطلب قصد داریم تعدادی از این جانوران مهم را که معمولا کمتر از بقیه به چشم می‌آیند، به شما معرفی کنیم.  
دارکوب منقار عاجی
انیمیشن «دارکوب زبله» را که به یاد دارید؟ این دارکوب منقار عاجی تقریبا از طایفه همان جناب دارکوب زبله است! این پرنده بومی آمریکای‌شمالی است. تعداد این دارکوب‌ها به قدری در طبیعت کم شده است که متاسفانه زیست‌شناسان احتمال می‌دهند این جانور تقریبا منقرض شده باشد.  
لاک‌پشت پشت‌چرمی
این لاک‌پشت بزرگترین گونه لاک‌پشت‌های دریایی و بزرگترین گونه زنده لاک‌پشت است و پس از تمساح چهارمین خزنده بزرگ زنده در جهان به شمار می‌رود. سرشماری‌‌هایی که به تازگی از جمعیت این گونه انجام شده‌، سیر نزولی تعداد این جانداران را نشان می‌دهد.
گوریل غربی
رنگ گوریل غربی روشن‌تر از گوریل شرقی است. گوریل غربی به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری است و پیشانی‌اش به زردی می‌زند. بیماری در کنار شکار غیرقانونی از مهمترین عوامل کاهش شدید جمعیت این پستاندار قوی‌ هیکل است.
پلنگ آمور
پلنگ آمور یا پلنگ منچوری یکی از زیرگونه‌های پلنگ بومی خاور دور روسیه، شبه‌جزیره کره و شمال شرقی چین است. از این جانور با آن پوست نرم و گرمش تنها ۴۰ قلاده در شرق ‌دور کشور روسیه باقی ‌مانده‌ است.
کرگدن جاوه‌ای
زمانی پراکندگی کرگدن جاوه‌ای دامنه وسیعی از جزایر اندونزی تا آسیای جنوبی و هند و چین را شامل می‌شد، اما با کمال تاسف امروز تنها ۶۰ رأس از این جانور ستبر آسیایی باقی ‌مانده‌ است.
طوطی زلاندنو
طوطی زلاندنو یا کاکاپو پرواز نمی‌کند و امروزه تنها تعداد انگشت‌شماری از این طوطی سبزرنگ باقی‌ مانده ‌است. شاید یکی از عوامل موثر در نابودی این جانور را بتوان عدم توانایی‌‌اش در پرواز عنوان کرد.
 لمور
لمور یا همان میمون پوزه‌دار که بومی جزیره ماداگاسکار است این روزها حال‌وروز خوشی ندارد. امروزه بزرگترین خطر برای لمورها از دست دادن زیستگاه است، زیرا انسان‌ها جنگل‌های بومی آنها را برای ساخت مزرعه از بین می‌برند.
خوک دریایی
این هم ازجمله حیواناتی است که شکار بی‌رویه نسلش را در معرض انقراض قرار داده است. شکار خوک دریایی در ۹ کشور کانادا، روسیه، نامیبیا، سوئد، نروژ، گرینلند، ایسلند، ایالات متحده آمریکا و فنلاند انجام می‌گیرد.
وال شمالگان
شکار بی‌رویه این جانور باشکوه دریاها را تا آستانه انقراض پیش ‌برده‌ است. درحال‌حاضر کمتر از ۳۵۰ عدد از این غول‌های دریایی در پهنه آب‌های سرد شمالی زندگی می‌کنند.
 ببر سیبری
این جانور بزرگترین گربه جهان است که وزن آن تا ۳۰۰ کیلوگرم هم می‌رسد. ببر منقرض‌شده مازندران (ببر خزر) نزدیکترین نوع ببر به ببر سیبری است.
iranata.com

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  390