شماره ۱۴۹۷ | ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور
صفحه را ببند
ماست ریختن تو قیمه در روز سینما

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي طنزنویس
shahraam_shahidi@yahoo.com

امروز روز ملی سینماست اما من دلم می‎خواهد از ماست و قیمه حرف بزنم. خب این درست نیست که هرکس از راه رسید، همه چیز را با هم قاطی کند. همه از قدیم گفته‎اند؛ چرا ماست‌ها را می‌ریزید تو قیمه‎ها؟ کدام ماست؟ کدام قیمه؟ نمونه سینمایی بدهم یا سیاسی؟ از اتاق فرمان می‎گویند، بالاغیرتا یک امروز حرف سیاسی نزنید. چشم. نمونه سینمایی می‎آورم. خب عزیزان من، نیوشا ضیغمی چرا باید نقش پیرمرد بازی کند؟ این مصداق عینی و ملموس ماست تو قیمه‌ریختن نیست؟
البته برخی دوستان مدافع این سیستم معتقدند، اسم این کار ریختن ماست تو قیمه نیست، بلکه باید با یک عنوان تجاری با آن برخورد کرد. پیشنهادشان هم این است که اسم این کار را بگذارند «صادرات هنر». اتفاقا به عقیده من هم صادرات، عنوان برازنده‌ای است. در همین روز ملی سینما باید به خدمت شما عرض کنم که ما با چند نوع صادرات سینمایی مواجه هستیم. بله. ما در سینما صادرات داریم. منتها صادرات ما به شبکه‎های تلویزیونی خارجی یا گیشه سینماهایشان نیست. مثل هرچیز دیگری در این کشور صادرات سینمایی ما هم تومانی هفت صنار(ببخشید تازگی‌ها باید گفت دلاری هفت تومان) با بقیه جاهای دنیا فرق دارد. همان ماست در قیمه‌ریختن است، منتها اسم و رسمش کمی مدرن‌تر است.
مثلا ما یک گونه صادرات سینمایی به حوزه نقاشی داریم. یک خانم کارگردانی حس می‎کند کودک درونش دلش می‎خواهد حرف بزند. غافل از اینکه کودک درونش یک کپی‎کار است و رفته کارت‌پستال‎های دیگران را دیده و چون کودک بوده، درک نکرده که آدم بزرگ‌ها قبلا از این چیزها زیاد دیده‎اند. خانم کارگردان که یادش رفت اول از کودک درونش بپرسد دختر است یا پسر. گویا کودک درون ایشان پسر بوده و انتقام مردان فیلم‌های ایشان را از خانم کارگردان گرفته و جنجالی به پا کرده که خانم کارگردان در نمایشگاه را ببندد و پشت دستش را داغ کند که دیگر دست به قلم‎مو و بوم نبرد.
یک گونه ماست تو قیمه دیگر درحوزه سینما، صادرات هنرپیشه‌ها به ورزش است. نمی‌شود که همیشه فردین و علی انصاریان و محراب شاهرخی از ورزش به سینما صادر شوند. بگذار یک‌بار هم برعکس باشد. برای همین یک هنرپیشه ارجمندی می‌رود در مراسم بهترین‌های لیگ فوتبال، جایزه اخلاق را اهدا می‎کند و عضو هیأت‌رئیسه فدراسیون زورخانه‌ای می‎شود، بدون اینکه به قول برخی ورزشی‌ها یک عکس با شورت ورزشی داشته باشد. شورت ورزشی که هیچ. بگو یک عکس کنار کباده و میل یا جلوی تابلوی زورخانه.
اما اصلی‌ترین عملکرد ماست در قیمه مربوط می‌شود به هنرپیشه‌ای که در همه حوزه‌ها ورود کرده. او اصلی‌ترین ستاره ماست تو قیمه است و می‌تواند رهنمای خیلی از بانوان باشد. شما وارد ادبیات شوی، می‌بینی ایشان کتاب نوشته. وارد حوزه مد و آرایش شوی، می‌بینی ایشان ردپایی برجای گذاشته. وارد سیاست هم بشوی، ایشان حضور دارد.
خب این پرسش اصلی ما است که ماحصل این ماست تو قیمه بازی‌ها چیست؟ هرکس برایش پاسخی دارد، برای ما بفرستد که ما هم بفهمیم کی به کی است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  277