شماره ۱۴۷۱ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد
صفحه را ببند
این بار با انفجار غیرعمد گاز
آکادمی ملی المپیک باز هم قربانی گرفت

شهروند| انفجار آکادمی ملی المپیک غیرعمدی است و هر سه کشته این حادثه هم هویتشان شناسایی شد. سه مرد 30، 45 و 57ساله که براساس آن‌چه تاکنون اعلام شده است، برای تعمیر و سرویس تأسیسات آکادمی ملی المپیک به موتورخانه این مجموعه رفته بودند که در این حادثه جان باختند. این آخرین خبر درخصوص حادثه عجیبی است که غروب سه‌شنبه‌شب اهالی خیابان سئول و محله‌های اطراف را سراسیمه به خیابان‌ها کشاند. صدای مهیب انفجار موتورخانه آکادمی ملی المپیک حتی در محله‌های اطراف هم شنیده شد. موج انفجار بیشتر شیشه‌های این مجموعه و برخی پنجره‌های ساختمان‌های مجموعه ورزشی انقلاب را تخریب کرد. در این حادثه، هر سه کارگری که در موتورخانه این مجموعه حضور داشتند، در دم جان باختند، اما به کس دیگری آسیب نرسید. با این وجود از همان لحظه وقوع انفجار، آکادمی ملی المپیک به حالت نیمه‌تعطیل درآمد و همه تیم‌ها و ورزشکاران حاضر در این مجموعه بزرگ ورزشی به خارج از این مجموعه منتقل شدند. هرچند هنوز کارشناسان درحال بررسی هستند تا علت دقیق این حادثه و قصور احتمالی شناسایی شود اما براساس شنیده‌ها، نشت گاز و انفجار مخازن چیلرها و البته خطای انسانی دلیل بروز این انفجار بوده است.
ساعت حدود 8:30 سه‌شنبه‌شب صدای انفجار مهیبی خیابان سئول را لرزاند. صدای انفجار به قدری زیاد بود که در محله‌های اطراف هم شنیده شد. محل انفجار جایی در آکادمی ملی المپیک بود. دقایقی بعد چندین دستگاه آمبولانس و ماشین آتش‌نشانی به محل حادثه رسیدند. با ورود نیروهای امدادی به محل، مشخص شد که موتورخانه مجموعه آکادمی ملی المپیک به دلیل نامعلومی منفجر شده  است. با ورود نیروهای امدادی و با ورود به محل انفجار، با پیکر بی‌جان سه کارگر مواجه شدند که به گفته مسئولان این مجموعه، برای سرویس تأسیسات این ساختمان در آن‌جا حضور داشتند. در همان معاینات اولیه مشخص شد که هر سه‌نفر در دم کشته شدند. جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی دقایقی بعد از وقوع این انفجار درباره این حادثه به رسانه گفت: «ساعت ۲۰:37 شامگاه سه‌شنبه‌ یک مورد حادثه انفجار در آکادمی ملی المپیک در خیابان سئول به سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی اعلام شد و به دنبال آن، ۲ ایستگاه آتش‌نشانی به محل اعزام شدند.» او همچنین با تأیید کشته‌شدن سه‌نفر در این حادثه درباره منشأ این حادثه هم توضیح داد: «در بخش تأسیسات یکی از ساختمان‌های این مجتمع که بیش از ۳۰۰متر وسعت داشت، کارگران مشغول کار روی یکی از چیلرها بودند که به یکباره مخزن منفجر شد. البته این انفجار منجر به آتش‌سوزی و تخریب ساختمان نشد اما به دلیل شدت انفجار، شیشه‌های همان بخش تخریب شد.»
همزمان موضوع به بازپرس کشیک قتل پایتخت هم اعلام شد و تیم جنایی هم خودشان را به محل حادثه رساندند و تحقیقات اولیه درخصوص این حادثه را آغاز کردند. قاضی دشت‌بان درباره این حادثه و روند رسیدگی قضائی آن به خبرنگار «شهروند» گفت:  «براساس شواهد و مستندات موجود، هیچ عمدی در کار نبوده و به احتمال زیاد قصور انسانی باعث بروز این حادثه شده است.» او اضافه کرد: «البته دستور بررسی کارشناسی درخصوص این حادثه صادر شده است، اما با توجه به غیرعمدی‌بودن این حادثه، پرونده برای ادامه رسیدگی به دادسرای محل ارجاع شده است.» بازپرس جنایی تهران همچنین درباره سه جانباخته این حادثه هم توضیح داد: «این افراد برای سرویس و تعمیر تاسیسات به موتورخانه رفته بودند، که مخزن یکی از چیلرها به دلیلی که هنوز به‌طور قطع برای ما مشخص نیست، منفجر شد. این افراد همگی ایرانی بودند و بین 30 تا 60‌سال سن داشتند.»
اما انفجار سه‌شنبه آکادمی ملی المپیک، این مجموعه ورزشی را به حالت نیمه‌تعطیل درآورده است. این مجموعه در طول‌ سال میزبان تیم‌های مختلف ورزشی است و اردوهای آماده‌سازی رشته‌های مختلفی در این مجموعه برگزار می‌شود اما از لحظه وقوع این حادثه، بیشتر تیم‌های حاضر در این مجموعه به نقاط دیگری اعزام شده‌اند. دقایقی پس از وقوع این حادثه، صالحی‌امیری رئیس آکادمی ملی المپیک با این مجموعه حاضر شد و به رسانه‌ها گفت: «هیچ‌کدام از ورزشکاران اعزامی به بازی‌های آسیایی، در این حادثه آسیب ندیده‌اند.» او همچنین با ابراز تأسف و همدردی با خانواده‌های کشته‌شدگان در این حادثه درباره علت این انفجار هم گفت: «اقدام برای در مدار قرارگرفتن چیلر هوایی تعمیرشده توسط پیمانکار در محیطی که نشتی گاز داشته و اتصال به برق داشته، علت انفجار بوده است.» در همین حال شاهرخ شهنازی دبیر کمیته ملی المپیک هم گفت: «کشته‌شدگان این حادثه از نیروهای شرکت پیمانکاری تاسیساتی هستند که با مجموعه آکادمی المپیک قرارداد داشته‌اند.»
از سوی دیگر این حادثه باعث به هم‌خوردگی برنامه آماده‌سازی برخی تیم‌های حاضر در این مجموعه شده است. ورزشکاران تیم‌های اسکواش و شمشیربازی و کاراته به سایر خوابگاه‌های ورزشی انتقال یافته‌اند. اما اعضای تیم کبدی که برق سالن‌شان تأمین شده، در آکادمی باقی مانده‌اند. به گفته یکی از افراد نزدیک به تیم‌ملی کبدی، اعضای این تیم حتی برای تهیه غذایشان هم دچار مشکل شده‌اند: «این موتورخانه که منفجر شد، دقیقا پشت دیوار سالن غذاخوری و خوابگاه بود. بعد از این حادثه، مسئولان آکادمی دستور دادند تا برای حفظ ایمنی خوابگاه تخلیه شود. صبح چهارشنبه رستوران این مجموعه تعطیل شد. با این اوضاع، ما باید برای بچه‌های تیم از بیرون غذا تهیه کنیم.»
این درحالی است که سال گذشته یک زن جوان به دلیل نامعلومی در مجموعه ورزشی انقلاب به دلیل سقوط در یک چاه عمیق به شدت آسیب دید. در آن حادثه که در آبان ماه سال 96 رخ داد یک زن 27 ساله به دلیل نامعلومی در یک چاه عمیق سقوط کرد. این زن توسط نیروهای آتش‌نشانی از خطر مرگ نجات پیدا کرد، اما به دلیل شدت جراحات وارده چند هفته‌ای در بیمارستان بستری شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  596