شماره ۱۴۷۱ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد
صفحه را ببند
6 انتخاب اخیر برای پرچمداری کاروان ایران از ورزشکاران زن بوده‌اند
فعلا خانم‌ها مقدم‌ترند!

شهروند| در شرایطی که همواره ورزشکاران زن از تبعیض میان خودشان و ورزشکاران مرد در رشته‌های مختلف سخن می‌گفتند، اعطای وظیفه سنگین پرچمداری به‌صورت صددرصدی به زنان ورزشکار باعث شده حالا نگاه‌ها متفاوت شود و البته انتقادهایی را هم از طرف مقابل در پی داشته باشد.

سه گزینه نخست پرچمداری در اختیار زنان
در وهله نخست که کیمیا علیزاده به‌عنوان پرچمدار کاروان ایران در بازی‌های آسیایی انتخاب شد، خیلی‌ها از این مسأله استقبال کردند، چون این دختر تکواندوکار در المپیک 2016 با کسب مدال برنز تاریخ‌سازی کرده بود و بدین‌شکل پاداش زحمات خود را می‌گرفت. بعد از اعلام خبر مصدومیت علیزاده، برخی معتقد بودند که باید شایسته‌سالاری صورت بگیرد و مسئولان نگاه جنسیتی نداشته باشند. با این‌حال، وزیر ورزش خیلی زود اعلام کرد بار دیگر پرچمدار کاروان یک ورزشکار زن خواهد بود و در نهایت الهه احمدی به‌عنوان پرچمدار برگزیده شد. جالب اینکه رئیس کمیته ملی المپیک در جلسه دیروز خود با خبرنگاران اعلام کرد حتی گزینه سوم هم بعد از الهه احمدی یک ورزشکار زن بوده و به شوخی به آن ورزشکار هم آماده‌باش داده‌اند.
پرچم فعلا به دست مردان نمی‌رسد
با نگاهی به چند سال اخیر به این نتیجه می‌رسیم که فعلا پرچم کاروان ایران در بازی‌های آسیایی، پاراآسیایی، المپیک و پارالمپیک در اختیار زنان است. در المپیک 2016 زهرا نعمتی، در پارالمپیک 2016 عشرت کردستانی، در بازی‌های آسیایی 2018 ابتدا کیمیا علیزاده و سپس الهه احمدی و در بازی‌های پاراآسیایی ساره جوانمردی در افتتاحیه و سمیرا ارم در اختتامیه پرچم ایران را حمل کرده و می‌کنند. در واقع با مرور این کارنامه نام 6 زن ورزشکار دیده می‌شود، در حالی که سهمی برای ورزشکاران مرد و پرافتخار در نظر گرفته نشده است.
چرا زنان انتخاب می‌شوند؟
بعد از اتفاقی که برای کیمیا علیزاده رخ داد، برخی معتقد بودند باید از میان گزینه‌هایی مثل احسان حدادی، حسن یزدانی و سهراب مرادی یک نفر انتخاب شود که دارای عناوین جهانی و المپیکی است. بعد از انتخاب الهه احمدی برخی این نگاه را جنسیتی دانستند و عنوان کردند که بهتر است در حوزه‌های دیگر از جمله افزایش سهم زنان در بازی‌های آسیایی به آنها نگاه ویژه‌ای شود و با پرچمداری مشکلات ورزش زنان رفع نخواهد شد. با این‌حال، صالحی امیری دیروز به این انتقادات این‌طور واکنش نشان داد: «وقتی یک دختر یا یک مادر به‌عنوان پرچمدار جلوی کاروان ایران رژه می‌رود، این موضوع در بُعد بین‌المللی برای ایران بازتاب‌های بسیار مثبتی در پی خواهد داشت. قطعا این انتخاب‌ها به توسعه ورزش زنان و بالاتر رفتن روحیه آنها کمک می‌کند. الهه احمدی یک مادر قهرمان است که شایستگی داشت بعد از کیمیا علیزاده پرچمدار باشد.»
شجاعی: شاید پرچمداری تبعیض‌های دیگر را جبران کند
فریده شجاعی، یکی از مدیران باسابقه و کارشناس ورزش زنان درباره انتخاب‌های متوالی پرچمداران ایران از میان ورزشکاران زن به «شهروند» می‌گوید: «چه اشکالی دارد؟ من که موافق این اتفاق هستم و فکر می‌کنم نکته مثبتی است. ورزش زنان در بخش‌های دیگر مظلوم مانده؛ حداقل در این یک زمینه که مسئولان به ورزشکاران زن بها می‌دهند، نباید از آنها انتقاد کرد. قطعا پرچمداری زنان در کاروان‌های مختلف می‌تواند باعث توسعه و رشد این حوزه شود و شاید تبعیض‌هایی که در بخش‌های دیگر صورت می‌گیرد را کاهش دهد. من به هیچ عنوان نمی‌خواهم به انتخاب‌های متوالی زنان برای پرچمداری خرده بگیرم و کاملا با این موضوع موافقم. در ضمن مطمئن باشید اینکه یک زن پرچمدار کاروان جمهوری اسلامی ایران باشد، از نگاه خارجی‌ها یک اتفاق جالب محسوب می‌شود و برای آنها پیام دارد.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  640