شماره ۱۴۴۶ | ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۰ تير
صفحه را ببند
آن گاه که مغز انسان به راه خود می‌رود
5 آسیب‌دیده مغزی که متحول شدند

مغز انسان، به‌عنوان فرمانده بدن، شامل مخ، مخچه، تالاموس، هیپوتالاموس، ساقه، بادامه و... به وزن تقریبیِ 1500 گرم که 80‌درصد آن از آب تشکیل شده، همچنان رازهای بسیاری را در خود نهفته دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم 5 نفری را که به دلایل مختلف دچار آسیب مغزی شده‌اند اما این آسیب کارایی مغزشان را به شکلی خارق‌العاده و در جهت عکس تحت‌ تأثیر قرار داده است، به شما معرفی ‌کنیم. 5 شاهد و مدرک زنده برای اثبات هر چه بیشتر شگفتی‌های مغز انسان!
کیم پیک (فلش مموری زنده)
کیم پیک، تبعه آمریکا، قوی‌ترین حافظه‌ تصویری دنیا را دارد. او هر ناحیه و کدپستی در ایالات متحده شامل شهرهای بزرگ و کوچک را می‌شناسد. همچنین می‌تواند دو صفحه را همزمان در ۸ ثانیه بخواند. قسمت‌هایی از مغز کیم پیک به شکل مادرزادی دچار نارسایی است. در فیلم «مرد بارانی» (1984) کاراکتر ریموند با بازی داستین‌هافمن از کیم پیک الهام گرفته شده است.
دریک پاراویچینی (نابغه موسیقی)
دریک پاراویچینی تبعه انگلستان در هنگام تولد 680 گرم وزن داشت و کاملا نابینا به دنیا آمد. بعدها معلوم شد به اوتیسم هم مبتلا است. پاراویچینی توانایی تشخیص راست از چپ را ندارد و حتی نمی‌تواند تا عدد 10 را بدون اشکال بشمارد؛ اما کاری را بلد است که خیلی از ما توانایی انجامش را نداریم؛ او نابغه موسیقی است و می‌تواند هر آهنگی را با پیانو اجرا کند.
دنیل تامت (ماشین‌حساب ارگانیک)
دنیل تامت تبعه انگلستان،  در ۴ سالگی نخستین حمله‌های صرع را تجربه کرد. او اعداد را به شکل اشکال و رنگ‌ها می‌بیند و می‌تواند محاسبات را در کسری از ثانیه به سرانجام برساند. محاسباتی مانند ریشه سوم صدها مرتبه اعشاری و بازگوکردن ۲۲۵۱۴ رقم از عدد پی در ۵ ساعت نمونه‌هایی از قابلیت‌های او هستند. تامت به ۱۰ زبان صحبت می‌کند.
رامون کامپایو ( قهرمان صفر و یک)
رامون کامپایو تبعه اسپانیا که در کودکی دچار ضایعه مغزی شده می‌تواند ۱۷ عدد را در نصف ثانیه به خاطر بسپارد. همچنین او توانایی به خاطرسپردن ۴۶ عدد باینری (دستگاه اعداد که هر عدد را به‌ وسیله دو رقم صفر و یک نشان می‌دهد) در یک ثانیه را دارد. ۴۶ عدد باینری چیزی شبیه این است:   10110101010110011001100100100100.
چائو لو (محاسبه‌گر عدد پی)
چائو لو تبعه تایوان، در ‌سال ۲۰۰۵ توانست ۶۷۸۹۰ رقم از عدد پی (π) را بدون هیچ‌گونه اشتباهی به خاطر سپرده و از بر بخواند. به خاطر سپردن این تعداد رقم یک‌ سال و بازگوکردنش هم ۲۴ ساعت و چهار دقیقه از زمان آقای لو را گرفت. توانایی ویژه چائو لو حاصل یک ضربه اساسی به مغز او است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  262