شماره ۱۴۴۶ | ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۰ تير
صفحه را ببند
عمليات دشوار در چشمه پر از الوار

 حادثه دلخراش غرق شدن جوان 21 ساله شاهرودي در چشمه گل راميان استان گلستان در روزهاي پاياني سال گذشته رخ داد. حادثه‌اي كه به دليل شرايط خاص چشمه گل راميان عمليات پيدا كردن پيكر جوان شاهرودي را به يكي از عمليات‌هاي دشوار و زمان بر غواصان ماهر استان گلستان تبديل كرد.
حسين بيكي يكي از غواصان اين عمليات كه از امدادگران جمعيت هلال‌احمر استان گلستان است، از زير و بم اين عمليات و زحمات غواصان مي‌گويد.
غواصي دشوار در چشمه گل
حسين بيكي از نحوه غرق شدن جوان شاهرودي مي‌گويد: «‌اين جوان از سيم معلقي كه از شاخه يكي از درختان حاشيه درياچه آويزان بود به‌عنوان تاب استفاده كرد و به گفته شاهدان حادثه با پاره شدن سيم، به داخل چشمه سقوط كرده و به دليل ناتواني در شنا كردن غرق شد.»
 بلافاصله پس از اين حادثه تيم غواصي جمعيت هلال‌احمر استان به محل حادثه اعزام و عمليات پيدا كردن پيكر جوان غرق شده در درياچه آغاز شد. اما شرايط خاص چشمه جنگلي گل راميان و نقطه سقوط آن جوان كار پيدا كردن جسد را با مشكلات زيادي روبه‌رو كرد.
بيكي از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد اين عمليات مي‌گويد: «‌شرايط منحصربه فرد چشمه گل راميان، غواصي در آن را هم با غواصي در دريا، درياچه و يا حتي نسبت به سد‌ها متفاوت مي‌كند. چشمه گل راميان در حقيقت شبيه به يك گودال بزرگ با آب‌هاي چرخشي و جريان شديد آب در عمق بيش از 30 متري چشمه است كه تعادل غواص را برهم مي‌زند. از طرفي وقتي غواص به عمق بيش از 2‌متر نزول مي‌كند، به دليل غلظت املاح آب هيچ ديدي نسبت به اطراف ندارد. همچنين سرماي شديد آب در اسفندماه باعث شده بود همه غواصان از 2 لباس غواصي استفاده كنند كه با اين وجود هم امكان غواصي بيش از چند دقيقه در آب سرد چشمه وجود نداشت.»
11روز جست‌وجو
بيكي مكثي مي‌كند و ادامه مي‌دهد: «‌به دليل سرماي شديد آب هر غواص تنها 15 تا 20 دقيقه مي‌توانست در آب چشمه جست‌وجو كند. چراكه پايين آمدن دماي بدن غواص باعث كم شدن هوشياري و بالا رفتن احتمال غرق شدن خود او مي‌شود. با اين وجود كار غواصي خيلي زود آغاز شد. روز اول تا عمق 10‌متر در محل‌هاي احتمالي غوص زديم اما تلاش‌ها بي‌نتيجه بود. روز دوم با اضافه شدن 2 غواص داوطلب ديگر كار جست‌وجو تا عمق 20‌متر ادامه پيدا كرد اما باز هم به پيكر آن جوان نرسيديم. جست‌وجو هر روز از ابتداي صبح تا تاريكي هوا در حضور خانواده آن جوان ادامه پيدا مي‌كرد و همچنان يكي از مهم‌ترين موانع عمليات مشكل سرمازدگي غواصان بود. يكي از ويژگي‌هاي ديگر اين چشمه جنگلي كه كار غواصي را دشوار مي‌كرد، چرخش الوارها و تنه درختان سقوط كرده در آب بود كه در عمق چشمه معلق بوده و خطر برخورد شديد آن با بدن غواصان هم وجود داشت. پس از پايان روز سوم اما به اين نتيجه رسيديم كه پيكر جوان به عمق بيش از 20‌متر فرو رفته است و بايد تا اشباع شدن جسد و نزديك‌تر شدنش به سطح آب و احتمالاً روز هشتم و دهم صبر كنيم. روز يازدهم بود كه با تلاش 8 غواصي كه هدف‌شان كاهش آلام خانواده آن جوان بود، جسد جوان شاهرودي در عمق حدود بيش از 10‌متر پيدا و تحويل خانواده‌اش شد.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  262