شماره ۱۳۶۷ | ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
صفحه را ببند
به یاد قهرمانان ایمان و آزادی

|  نادر شهمرادی   |

فردا روز شهید است؛ روزی که در حافظه تاریخی مردم ایران حماسه‌ها و رشادت‌ها را زنده می‌کند. در قاموس مردمان همه کشورها، شهیدان به ‌عنوان اسطوره‌های حیات بخش نگریسته می‌شود. مجاهدان و رزمندگان کسانی هستند که ملت‌ها در برابر طوفان حوادث و تهدیدها همواره بر شانه قدرتمند آنها تکیه کرده‌اند. پشت نام هر ملتی که در تاریخ نشانی از بزرگی دارد، صف بلندی از مردان را می‌توان دید. کسانی که با جانفشانی و تدبیر کابوس اسارت را از افق زندگی نسل‌های آینده دور کرده‌اند.  گویی تقدیر تاریخ چنین رقم خورده است که نسلی از مردان آزادیخواه همواره پیشگام ستیز با دشمنان شوند تا نسل‌های آینده بر بستر امنیت و آرامش راه پیشرفت را طی کنند.  دست کم در یکصد ‌سال اخیر می‌توان مثال‌ها و مصداق‌های فراوان برشمرد در منطقه خاورمیانه که ما زیست می‌کنیم، انواع جنگ‌ها به انگیزه توسعه‌طلبی در گرفته است اما تنها کشورهایی از این مخمصه‌ها جان سالم به در برده‌اند که قهرمانانشان روح مبارزه و مقاومت را در رگ‌های ملت دمیده‌اند.
روز شهید پاسداشت چنین میراث والای تاریخی است. جلوه‌های ملموس این میراث در زندگی سیاسی امروز ما ایرانیان ارزش‌هایی چون غرور ملی، اقتدار ملی و مصونیت کشور در برابر موج تهدیدات است. همه کشورهایی که امروز از موهبت اقتدار و استقلال در تصمیم‌گیری برخوردارند، اعتبار و امنیت خویش را مرهون نسل مجاهدان هستند.  این میراث گرانسنگ سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و صفحات مهمی از تاریخ و تقویم و دفتر زندگی هر ملت به شهیدان و مجاهدانش اختصاص می‌یابد. در تجربه بسیاری از کشورها می‌توان رد پای حماسه مردانش را در شئون مختلف فرهنگ آنها جست‌وجو کرد؛ از هنر و ادبیات تا کتاب‌های درسی و قصه‌های کودکان. کشورهای بهره‌مند از حماسه هر ‌سال باشکوه‌ترین آیین‌ها را به این قهرمانان اختصاص می‌دهند؛ آنها که طعم شیرین آزادی و استقلال را چشیده‌اند، در هر گوشه سرزمین خود بناهایی عظیم برای سرداران و فاتحان خویش به یادگار گذاشته‌اند.  از همین‌ رو است که در روز شهید معناها و مفاهیم بسیاري نهفته است. گرامیداشت روز شهید زیباترین شکل از تکریم مفهوم صلح و زندگی است؛ همه آنها که لباس خاکی رزم و مجاهدت به تن کردند، مرامی جز ستیز با دشمنان زندگی و انسانیت نداشته‌اند.  ایرانی‌ها اگر امروز سهم شایاني از امنیت در ناامن‌ترین منطقه جهان برده‌اند از آن رو است که جوانانش طولانی‌ترین نبرد را برای دفع دشمن تجاوز‌پیشه رقم زدند و بالاترین حماسه‌ها را برای حفظ آب و خاک این کشور خلق کردند. ایرانی‌ها در جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس و دیگر حوادث تروریستی، ۲۲۵‌هزار و ۵۷۰ شهید را تقدیم راه امنیت و آزادی کشور کرده‌اند.
در این مسیر ۵۷۴‌ هزار نفر جانباز شدند و ۴۳‌هزار نفر در 8‌ سال جنگ دوران اسارت را در بیدادگاه‌های رژیم بعثی به جان خریدند.  در این میان ۴۹‌هزار نفر از پدران و ۱۰۶‌هزار نفر از مادران عزیز فرزندان دلبند خویش را تقدیم آزادی میهن عزیز کرده‌اند. در فهرست بلند خانواده ایثارگران ۶۳‌هزار همسر شهید، ۸۸‌هزار پسر شهید و ۸۷‌هزار دختر به چشم می‌خورند.  از میان اقلیت‌های دینی جامعه مسیحیان ۹۰ شهید، کلیمیان ۱۱ شهید و زرتشتیان ۳۲ شهید تقدیم کشور و انقلاب کرده‌اند. باز در فهرست ایثارگران اقلیت‌های دینی نام ۲۹۵ جانباز مسیحی، ۳۲۸ جانباز کلیمی و ۲۰۹ جانباز زرتشتی به چشم می‌خورند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  244