شماره ۱۳۶۷ | ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند
صفحه را ببند
حمله به اقامتگاه سفیر ایران در اتریش با سلاح سرد
سخنگوی وزارت خارجه : هویت ضارب مشخص نیست

روز گذشته فردی مسلح به سلاح سرد به اقامتگاه سفیر ایران در وین حمله‌ور شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده كه هنوز از هویت حمله‌کننده اطلاعاتی در دست نیست و قرار است دولت اتریش اطلاعات تکمیلی را در مورد حمله جوانی که گویي دارای تابعیت اتریشی است، به محل اقامت سفیر ایران در این کشور اروپایی منتشر کند و ما از دولت اتریش خواسته‌ایم این موضوع را هر چه سریع‌تر پیگیری کند. بهرام قاسمی با بیان این‌که در تماسی که من با سفیر ایران در اتریش داشتم، اعلام شد که در پی این اقدام خسارتی به محل اقامت سفیر ایران در اتریش وارد نشده است و در توضیح آنچه که رخ داده، تصریح کرد: بر اساس گزارش‌های اولیه که به دست ما رسیده، در ساعت 23:30 به وقت محلی یک جوان 26 ساله که ظاهرا دارای تابعیت اتریشی است، با سلاح سرد به سرباز نگهبان محل اقامت سفیر ایران در اتریش حمله می‌کند که نگهبان مستقر در آن‌جا با شلیک گلوله این فرد مهاجم را از پای درمی‌آورد.
وی با بیان این‌که بلافاصله بعد از این اتفاق نیروهای پلیس اتریش در محل حاضر می‌شوند، ادامه داد: طبق اخبار واصله سرباز نگهبان مستقر در محل اقامتگاه سفیر ایران در اتریش مجروح و به بیمارستان منتقل شده است. سخنگوی وزارت خارجه با بیان این‌که هنوز هویت فرد مهاجم مشخص نیست و پلیس اتریش در حال بررسی این موضوع و قرار است تا ساعاتی دیگر اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در اختیار ما قرار دهد، گفت: پلیس همچنان در محل اقامت سفیر ایران حضور دارد و هیچ‌گونه خسارتی به شخص سفیر و محل اقامت او  وارد نشده است.
قاسمی با بیان این‌که بر اساس برخی از گمانه‌زنی‌ها و اقوال گفته می‌شود که گویی این فرد ضارب خارجی است ولی تابعیت اتریشی دارد، ادامه داد: ما از دولت اتریش خواسته‌ایم که هر چه سریع‌تر به این موضوع رسیدگی کند و توجه بیشتري به حفاظت مکان‌های دیپلماتیک ایران در این کشور داشته باشد. این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: ما در تماس با مقامات اتریشی هستیم تا اطلاعات تکمیلی را دریافت کنیم. پلیس اتریش نیز در خصوص حادثه یکشنبه شب در مقابل محل اقامت سفیر ایران در وین بیانیه‌ای رسمی منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: در مورخ 11 مارس، یکشنبه ساعت 23:30 حادثه‌ای در مقابل اقامتگاه سفیر ایران در Wenzgasse  به وقوع پیوست. نیروی 23 ساله ارتش اتریش در حال انجام وظیفه به‌ عنوان محافظ ساختمان اقامتگاه سفیر بود که ناگهان متوجه فرد مشکوکی در نزدیکی ساختمان شد. فرد مظنون دقایقی بعد به سوی این نیروی ارتش حرکت کرد و چاقویی را از داخل کاپشن درآورد و به او حمله کرد. نیروی ارتش ابتدا خود را عقب کشید و سعی کرد با استفاده از اسپری فلفل فرد مهاجم را متوقف کند که این اقدام نتیجه‌ای در برنداشت. در حین درگیری در حالی ‌که نیروی ارتش ثابت‌قدم مبارزه می‌کرد، هر دو نفر روی زمین افتادند و آن‌گونه که تصاویر ویديویی نیز تأیید می‌کند، فرد مهاجم شروع به ضربه‌زدن با چاقو به وی می‌کند. این اقدام باعث شد تا چند گلوله از اسلحه سازمانی نیروی ارتش شلیک و مظنون احتمالی در اثر جراحات در همان محل
 کشته شود.
فرد مهاجم مردی 26ساله، اتریشی و مقیم وین بود. انگیزه و پیش‌زمینه این اقدام کاملا مبهم بوده و تحقیقات گسترده و عمیقی در حال حاضر توسط اداره مبارزه با تروریسم و حفاظت از قانون اساسی (توضیح: بخش اطلاعاتی وزارت کشور) در حال انجام است. چاقوی مهاجم ضبط شده و محل حادثه نیز از سوی پلیس جنایی اتریش مورد بررسی قرار گرفته است.
نیروی ارتش توسط آمبولانس به بیمارستان منتقل شد و مداوا بر روی بازوی او که در اثر حمله با چاقو زخمی شد، انجام پذیرفت. علاوه بر اقدام به موقع، داشتن جلیقه ضدگلوله نیز باعث شد که بر وی جراحات عمیق‌تری وارد نشود. وی نهایتا به بیمارستان منتقل شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  138