شماره ۱۳۴۵ | ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۵ بهمن
صفحه را ببند
رئیس جمهوری در نشست استانداران و روسای سازمان‌های اقتصادی:
مسئولی که امید ندارد، برود
کسی که امید 99درصدی دارد نباید در مسئولیت بماند، کشور به امید و نشاط صد درصدی احتیاج دارد

شهوند|  نزدیک به دوماه از ناآرامی‌های اخیر می‌گذرد و حالا رئیس‌جمهوری در نشست مشترکی با استانداران، وزرا، روسای سازمان‌های اقتصادی و مدیران موسسات مالی و اعتباری حضور داشته و گفته که از روز اول اعتراضات اخیر به پلیس دستور داده شده که بدون اسلحه وارد صحنه شود؛ «در تماس تلفنی‌ که با یکی از مقامات فرانسه داشته‌ام، وقتی که گفتم پلیس بدون اسلحه حضور دارد، تعجب کرد که چرا این موضوع اعلام نمی‌شود و پلیس بدون سلاح به خیابان آمد و آرامش را برقرار کرد. بی‌نظمی و ناآرامی همه را آزار می‌دهد و اگر مردم ببینند خیابان‌ها ناآرام است و عده‌ای شیشه می‌شکنند و خود را آتش می‌زنند، مورد پسندشان نیست.»
او ادامه داده که وزارت کشور و دست‌اندرکاران مربوطه و ستاد بحران و شورای امنیت کشور در دو بخش مدیریت و نظارت بر اعتراض‌ها که چند روزی در دی‌ماه صورت گرفت، کار بزرگی انجام دادند و با توجه به این‌که در کارهای زیادی در حوادث بحرانی حضور داشتند، لمس می‌کنم که این یعنی چه.
روحانی با بیان این‌که وقتی بحرانی 6ماه طول می‌کشد یا این‌که چند روز ادامه پیدا می‌کند هر فعالیتی در آن متفاوت است و در این شرایط همه به صحنه آمدند، ادامه داده است: «اما در این زمینه شورای‌عالی امنیت، وزارت کشور، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح بار سنگینی را بر دوش کشیدند و البته به خوبی این مسیر کار را انجام دادند. اگر دقت صورت نمی‌گرفت، این کارها به ‌خوبی انجام نمی‌شد.» روحانی همچنین همانند چند ماه گذشته بر این موضوع تأکید کرد که به مردم سختگیری نکنید. او گفت: «در زندگی خصوصی مردم دخالت نکنید و آنچه امام گفته را اجرا کنید. کسی شاید در خانه‌اش غیبت کند یا دروغ بگوید اما ما نباید او را بازخواست کنیم.»  او همچنین در اظهاراتش با اشاره به زلزله کرمانشاه و کرمان از وزارت کشور و نهادهایی همچون هلال‌احمر و اورژانس و بهداشت درمان و ادارات آب و گاز و برق و ارتباطات تشکر کرد، چراکه به نظر او در زمان زلزله همه اینها دچار مشکل می‌شود. او در این‌باره گفت: «درمجموع حوادث به‌ویژه در زلزله کرمانشاه و کرمان کارهای خوبی انجام گرفت اما به این معنی نیست که رضایت مردم را برآورده کرده است. شاید انتظار مردم بیش از اینها باشد و باید این حس را در خود زنده کنیم که مردم در چه حالی هستند. طی سفری که به کرمان داشتم، خانم مسنی می‌گفت تمام جهیزیه‌ای که چندین‌سال تأمین کرده است، زیر آوار رفته، بنابراین این حس را نمی‌شود جبران کرد؛ چراکه خانه‌ای بوده و به آن عادت کرده و حتی اگر خانه‌ای دیگر برای آنها درست شود، این حس ناخوشایند از بین نمی‌رود. همچنین دولت از همه نهادهایی که کانکس را در زمان زلزله خریدند و به مردم دادند، تشکر می‌کند.»
راه قانونی اعتراضات
حسن روحانی با بیان این‌که اگر اعتراضی داریم قانون برای ما راه تعیین کرده است، گفت: «در ۲۲بهمن گفتم قانون اساسی ظرفیت‌های زیادی دارد که اگر اصلاح هم نشود، می‌تواند کشور را هدایت کرده و هم رضایت عامه را برآورده سازد؛ به شرطی که همه متعهد به قانون اساسی باشند و فصل سوم قانون اساسی را اجرا و پیاده کنیم. قانون اساسی ما ظرفیت‌های بسیار زیادی دارد و همه باید در اجرای قانون اساسی بار سنگین مسئولیت را بر دوش خود احساس کنیم؛ البته رئیس‌جمهوری مسئولیت ویژه دارد که برعهده فرد دیگری نیست، بنابراین مسئولیت رئیس‌جمهوری از همه سنگین‌تر و سخت‌تر است و در این زمینه همه باید کمک کنند.»
مردم باز هم به جمهوری اسلامی رأی می‌دهند
او ادامه داد: «مردم درست تشخیص مسیر دادند، یعنی مسیر استقلال و عدم مداخله در سرنوشت. الان هم اگر از مردم بپرسید، می‌خواهید استقلال داشته باشید یا بیگانگان دخالت کنند، ۹۸ و ۲دهم‌ درصد باز هم می‌گویند استقلال می‌خواهیم این آمار تغییر نمی‌کند. اگر بپرسیم آزادی می‌خواهید یا استبداد همان آمار امروز هم به جمهوری اسلامی رأی می‌دهند.»
کسی نمی‌خواهد به دین و فرهنگ ملی توهین شود
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که ممکن است در شیوه‌ها و برنامه‌ها و نحوه اجرای مردم انتقاد داشته باشند، گفت: «مردم می‌خواهند به فرهنگ ملی و دینی‌شان توهین نشود. کسی نمی‌خواهد به دین و فرهنگ ملی توهین شود و فساد در جامعه باشد. انقلاب ما برای همین‌ها بود. برای این بود که فرهنگ اسلام و فرهنگ ملی و جمهوریت و اسلامیت حاکم شود. من معتقدم امکان بازگشت از این مسیر وجود ندارد. ملت ما همان آمارها را دارد و همان مسیر را ادامه می‌دهد.»
وظایف سختی به عهده داریم
او گفت: «ما وظایف سخت و دشوار در قبال نظام و انقلاب به عهده داریم. وقتی ما براساس قانون اساسی مسئولیت اجرا را به عهده گرفتیم، یعنی باید این‌بار را به مقصد برسانیم. اراده، اطمینان، نشاط، آینده‌نگری و امید به آینده پایه‌های اصلی است. کسی که امید ۹۹‌درصدی دارد، نباید در مسئولیت بماند. ما به امید و نشاط ۱۰۰‌درصدی احتیاج داریم. ما کاملا به آینده امیدواریم و می‌توانیم کشور را در مسیر پیشرفت قرار دهیم. این فقط حرف ما نیست و دنیا نیز این را قبول دارد.»
نباید برای مردم دین تعریف کنیم
او گفت: «دین اسلام بر مبنای سختگیری و زندان نیست، مبنای اسلام تشریع و تبلیغ است. ما نباید برای خودمان وظیفه مافوق طاقت درست کنیم و نباید برای مردم دین تعریف کنیم، اسلام دین مشقت نیست و خداوند حکم جعل نکرده و حکمی از سوی خدا جعل نشده است.»
جزییات طرح مهم رئیس جمهور برای مسکن مردم
روحانی در ادامه به برنامه دولت برای اصلاح بافت‌های فرسوده اشاره کرد و گفت: دولت زمین‌های فراوانی در سراسر کشور دارد و طبق قانون تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها، زمین‌هایی که در اختیار دارند را برای ساخت مسکن و بازآفرینی بافت‌های فرسوده به وزارت راه و شهرسازی واگذار کنند.رئیس جمهوری با بیان اینکه مهمترین اصل دولت در بخش مسکن، حفظ سلامتی و زندگی مردم است، گفت: به هر ساکن بافت فرسوده، مسکنی با 20 درصد زیر بنای بیشتر تحویل می شود. طرح بازآفرینی شهری برنامه اساسی دولت برای مسکن خانه‌اولی‌ها، صیانت از جان و سلامت مردم و نوسازی محلات کهنه و فرسوده است.
برخی مسائل فضای مجازی را درک نمی‌کنند
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که برخی مسائل مربوط به فضای مجازی را درک نمی‌کنند، گفت: «گاهی با دیدن یک عکس نامناسب یا یک جمله، طنز یا کلام بد همه توجهات به فضای مجازی را به این سمت معطوف کرده و فضای منفی ایجاد می‌کند. مسائل نامناسب در همه حوزه‌ها در همه جای دنیا وجود دارد. ما باید خودمان برای پالایش و تزکیه آن تلاش کنیم و این مسائل دلیل نمی‌شود که با فضای مجازی برخورد سلبی کنیم. این فضای مجازی بستری است که فضا را برای کسب‌وکار، شغل، علم، کشاورزی، آسایش و... مردم فراهم می‌کند.»

دیدگاه‌های دیگران

م
محمدی |
مخالف 0 - 0 موافق
خدا شفات بده! مسئول باید لیاقت داشته باشه باید مسئولیت سرش بشه کاری واسه مردم جلو ببره امید کیلو چنده؟! آقای روحانی خیلی رویایی می اندیشد...

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  508