شماره ۱۳۴۴ | ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن
صفحه را ببند
سید علی خمینی در همایش «روحانیت و انقلاب»:
مردم از ما توقع ندارند دروغ را تبلیغ کنیم

جماران|  حجت‌الاسلام سیدعلی خمینی در همایش «روحانیت و انقلاب» گفت: شکی نداریم که نسبت به پیش از انقلاب وظیفه روحانیت بسیار گسترده‌تر شده است و باری که برعهده ما به‌عنوان کسانی که در سیر روحانیت هستیم، گذاشته شده بسیار سنگین‌تر از قبل انقلاب شده است؛ به‌ طوری که واقعا تحمل این بار بسیار دشوار است.
نوه امام‌خمینی(ره) گفت: فردی از ما انتقاد خوبی کرد و می‌گفت ما از شما توقع نداریم که بگویيد این مسأله درست است یا درست نیست؛ شما راستای آن را استخراج کنید و به ما بگویید.
ما برخی از اوقات که به بالای منبر می‌رویم فقط بلد هستیم بگوییم این در اسلام نیست و دروغ است یا فلان واقعه در اسلام واقع نشده است. این‌که ما به مردم بگوییم این‌طور نیست و دروغ است باعث تذلل آنها در تمام ارکان دین می‌شود. گاهی روی منبر با مردم صحبت و یک مسأله انکار می‌شود؛ ممکن است خیلی از مسائل در دل مردم انکار شود.
ما نمی‌گوییم روی منبر دروغ بگویید و وقایع جعلی را تبلیغ و ترویج کنید، اما مردم هم از ما توقع ندارند که دروغ را تبلیغ کنیم؛ توقع دارند که شما دین را بشناسید و وقایع را بازگو کنید.
 این راه درست، تبلیغ است؛ «من الشک الی الیقین» که ایجاد شک و تشکیک نکنیم. اگر هنری داریم سعی کنیم مردم را نسبت به محکمات جمهوری اسلامی «من الشک الی الیقین» رهنمون کنیم. اگر فردی اعتقادی به این مسیر و نظام ندارد حکم آن جدا است؛ خطاب ما به افرادی است که معتقدین به جمهوری اسلامی، امام و انقلاب هستند.
عضو بیت گرامی امام‌خمینی گفت: تفاوت انقلابیون و حزب الهی‌ها و طرفداران نظام جمهوری اسلامی با ضد انقلاب‌ها در چه چیزی است؟ اگر فرض کنیم هیچ‌گونه مشکلی در جمهوری اسلامی نداریم و اگر کوتاهی نهادهای مختلف‌ها را به نفع جمهوری اسلامی نگوییم، قطعا کار درستی نیست.
ما تک‌تک وظیفه داریم که جست‌وجو کنیم؛ وظیفه‌ای که امام بر دوش تک تک مردم قرار داده است این است که جست‌وجو کنیم.
امام هم فرموده بودند اگر من هم پایم را کج گذاشتم، فریاد بزنید؛ اما تفاوت ما با ضد انقلاب‌ها عداوت و نصیحت است. ضد انقلاب‌ها حقیقتا از انحرافات ما خوشحال هستند. اگر کسی فریاد می‌زند و انحرافات را بزرگ می‌کند، قطعا خوشحال است که جمهوری اسلامی دچار مشکل شده و هر چه از دستش برآید برای ایجاد اختلاف و مشکل کوتاهی نخواهد کرد.
وی ادامه داد: اما انقلابی‌های ما نقد می‌کنند و فریاد می‌زنند، دلگیری و ناراحتی‌های خود را بیان می‌کنند اما اگر قلبشان را نگاه کنید از انحرافات ناراحت هستند و خون دل می‌خورند. از انحراف و مشکل در جمهوری اسلامی كه خون‌های پاک چندصد‌هزار شهید است، ناراحت می‌شوند.
اگر مشکلی باشد ما به‌عنوان کسانی که خودمان را طرفدار نظریه امام می‌دانیم باید جامعه را از عداوت به سمت نصیحت هدایت کنیم.او بیان کرد: من زمانی از رهبر انقلاب سوال کردم که شما به ذهنتان می‌رسید این انقلاب پیروز و موفق شود؟ فرمودند که ما جزو خوش‌بین‌ها بودیم و به نظرمان می‌رسید که بالاخره پیروز خواهیم شد؛ اما اصلا فکر نمی‌کردیم به این سرعت اتفاق افتد؛ زیرا 10 تا 20‌سال طول می‌کشید. ‌
یکی از ناراحتی‌هایی که برای ساخت موزه امام دارند، این است که امام وسایل شخصی ندارد تا بتوانند از آن استفاده کنند؛ جز چند عبا و دمپایی که متعلق به امام است.
وقتی سراسر زندگی امام را قبل از انقلاب و بعد از انقلاب مشاهده کنید، بالاخره بعد از انقلاب امام و رهبر شدند و باید تفاوتی باشد. زمانی که حکومت را به دست گرفت نسبت به خوراک و خرید منزل هم هیچ رغبتی به دنیا نداشت و کاملا هم مراقب بود که زیاده‌روی نشود. در 80سالگی هم خرج منزلشان به دست خودشان بود؛ این زندگی رهبران ما است.
او گفت: زندگی روحانیت ما در طول تاریخ هم به همین شیوه بوده است و مردم هم از ما همین توقع را داشته‌اند. شاید برای ما عادی شود اما برای مردم قابل هضم نیست که ببینند یک روحانی برای مسائل مادی قدمی بردارد و یا دعوایی کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  428