شماره ۱۳۴۴ | ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن
صفحه را ببند
اخبار دیپلماسی

سفیر روسیه در تهران خبر داد:
رایزنی ایران و روس اتم برای تغییر در سایت فردو

سفیر روسیه در تهران از رایزنی روس اتم و ایران برای تغییر در سایت فردو خبر داد و تأکید کرد: هیچ تغییری در برجام نباید حاصل شود.
به‌گزارش ایسنا، لوان جاگاریان در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس گفت که یک هیأت از شرکت روس اتم رایزنی‌هایی را با ایران برای اعمال تغییرات در تأسیسات فردو انجام داده است. جاگاریان در ادامه تأکید کرد که مسکو از سطح همکاری‌های ایران و روسیه در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رضایت دارد و این هیأت از روس اتم که درحال حاضر در تهران به سر می‌برد، درباره جنبه‌های عملی خاص این پروژه به منظور تنظیم مجدد رآکتور فردو رایزنی می‌کند.
وی افزود: امیدواریم که هرچه زودتر شاهد نتایج این رایزنی‌ها باشیم. ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان در ژوئیه 2015 بر سر برجام به توافق دست یافتند که براساس آن، ایران در ازای محدودکردن برنامه هسته‌ای‌اش از لغو تحریم‌های اقتصادی علیه این کشور برخوردار شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق هسته‌ای را دارد تاکنون در تمام گزارش‌های خود از روند اجرای برجام تأیید کرده است که ایران به‌طور کامل به تعهدات خود عمل می‌کند، اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که از منتقدان سرسخت این توافق به‌شمار می‌آید، اخیرا هشدار داد که اگر اروپایی‌ها آنچه را وی نقاط ضعف توافق هسته‌ای می‌داند اصلاح نکنند، واشنگتن از توافق خارج خواهد شد. سفیر مسکو در تهران در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: ایران و روسیه هر دو نسبت به وضع کنونی پیرامونی برجام نگران هستند. منطقی است که همتایان اروپایی‌مان نیز نسبت به این موضوع نگرانی داشته باشند، چراکه تلاش زیادی را برای حصول این توافق به کار گرفته‌اند.
جاگاریان گفت: من مایلم یکبار دیگر تأکید کنم که ایران به‌طور کامل به تعهداتش ذیل برجام پایبند است. این توافق حاصل رایزنی‌های بین‌المللی پیچیده و طولانی است و همان‌گونه که در تابستان 2015 بر سر آن توافق شد باید باقی بماند. وی در پایان تأکید کرد که هیچ تغییری در برجام نباید ایجاد شود.

ظریف در کنفرانس بازسازی عراق شرکت می‌کند
سخنگوی وزارت خارجه از شرکت وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس بازسازی عراق خبر داد. به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اهمیت عراق به‌عنوان یک کشور دوست و همسایه ایران گفت: دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق به میزبانی کویت شرکت خواهد کرد. وی افزود: ایران از برگزاری این کنفرانس استقبال و مشارکت جامعه بین‌المللی در روند بازسازی این کشور را امری ضروری و اقدام در مسیری درست می‌داند و ما بر ضرورت مشارکت صادقانه و غیرمشروط جامعه بین‌المللی در این بازسازی تأکید داریم؛ جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مردم و دولت عراق هیچ‌گونه تردیدی به خود راه نداده همان‌گونه که در مبارزه با تروریسم نیز در کنار مردم و دولت عراق بوده و خواهد بود. سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مسیر کمک به بازسازی و توسعه اقتصادی عراق، همانند دیگر حوزه‌های سیاسی، امنیتی، نقش حمایتی و سازنده خود را در دوران پسا داعش ادامه خواهد داد.
وی در پایان افزود: هدف این کنفرانس تجمیع کمک‌های مالی منابع مختلف بین‌المللی برای بازسازی به‌ویژه در مناطق جنگ‌زده، زمینه‌سازی برای ارایه راه حل ریشه‌ای در منازعات داخلی، نوسازی ظرفیت‌های محلی و ملی عراق، تقویت بافت اجتماعی، ایجاد توازن بین روند بازسازی و برنامه آشتی ملی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی است.

وزیر کشور عراق: میان ایران، آمریکا و عربستان میانجیگر نیستیم
وزیر کشور عراق با بیان این‌که اختلافات میان ایران و آمریکا و عربستان به نفع عراق نیست، گفت: ما میان ایران، آمریکا و عربستان میانجیگر نیستیم.
به‌گزارش ایسنا، قاسم الاعرجی، وزیر کشور عراق در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌ای الحیات در رابطه با میانجیگری‌اش میان ایران، آمریکا و عربستان به‌عنوان یکی از فرماندهان سازمان بدر که روابط تاریخی و عمیق با تهران دارد، گفت: ما میانجیگر نیستیم و هیچ‌کس از ما نخواسته است که میانجیگری کنیم اما منطقه سختی‌های زیادی را تحمل کرده است و هرگونه اختلاف میان ایران و عربستان یا ایران و آمریکا به نفع عراق نخواهد بود و اجازه نخواهیم داد که به میدان تسویه حساب برای هر طرفی تبدیل شویم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  276