شماره ۱۳۴۲ | ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن
صفحه را ببند
وال‌ استریت ژورنال خبر داد:
تلاش محرمانه آمریکا برای گفت‌وگو با ایران درباره زندانیان دوتابعیتی

یک روزنامه آمریکایی گزارش داد: دولت ترامپ به‌ طور محرمانه تلاش کرده است تا یک کانال ارتباطی مستقیم را با مقامات ایرانی برای رایزنی درباره شهروندان آمریکایی زندانی در ایران ایجاد کند. به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، به گفته مقامات آمریکایی و منابع مطلع از این موضوع، دولت ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه دسامبر تلاش کرده است تا یک کانال ارتباطی مستقیم با ایران ایجاد کند تا بتواند درباره آزادی اتباع ایرانی و آمریکایی که در کشور متقابل در زندان به سر می‌برند، گفت‌وگو کنند.
هر چند ایران به این تلاش‌های واشنگتن پاسخ نداده و با مقامات آمریکایی درباره این موضوع تعامل نکرده است؛ این نخستين تلاش دیپلماتیک آمریکا برای گفت‌وگو با ایران درباره این مسأله از زمان روی کار آمدن رئیس‌جمهوری ترامپ است.
به گفته این منابع آگاه، دولت آمریکا تمایل خود را برای تعامل با ایران و گفت‌وگو درباره تبادل احتمالی زندانیان میان دو کشور نشان داده است. این در حالی است که دولت ترامپ در طول یک‌ سال فعالیت خود سیاست‌هایش را در قبال ایران بازبینی و برای سخت‌تر کردن آن تلاش کرده است.
به نوشته وال استریت ژورنال، تام شانون، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی نیز در اواسط ماه دسامبر 2017 در حاشیه نشستی درباره توافق هسته‌ای، مسأله آزادی شهروندان آمریکایی بازداشت‌شده در ایران را با مقامات ایرانی مطرح کرده است. سپس دیگران ازجمله خانواده‌های این زندانیان در جریان رایزنی‌ها قرار گرفتند.
وزارت امور خارجه آمریکا تاکنون اظهارنظری درباره این گزارش نکرده است. استیو گلد اشتاین، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور دیپلماسی عمومی پیش از این گفته بود که واشنگتن از هر فرصتی برای گفت‌وگو درباره شهروندان آمریکایی زندانی در ایران با مقامات این کشور استفاده خواهد کرد. یک مقام دیگر نیز که از این رایزنی‌ها مطلع است، گفت که آمریکا گفت‌وگو با ایران را درباره این مسأله دنبال می‌کند اما پیشنهاد تبادل زندانیان را تاکنون مطرح نکرده است.
اما مقامات ایرانی تاکنون از دولت ترامپ به دلیل فقدان هرگونه گفت‌وگو انتقاد کرده‌اند.
یک مقام ایرانی مطلع در این‌باره گفت: دولت ترامپ باید یاد بگیرد که چگونه به درستی با ایران وارد تعامل شود. آنها نمی‌توانند ایران را تهدید و به کشورمان حمله کنند و سپس خواستار مذاکره شوند. رئیس‌جمهوري آمریکا تاکنون از بازداشت شهروندان ایرانی- آمریکایی توسط مقامات تهران انتقاد کرده است. ایران و آمریکا پس از اجرای توافق هسته‌ای در ژانویه 2016، از یک توافق مجزا برای تبادل زندانیان میان دو کشور خبر دادند که در آن دولت اوباما هفت ایرانی را در ازای آزادی چهار شهروند دو‌تابعیتی ایرانی آمریکایی آزاد کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  356