شماره ۱۳۱۹ | ۱۳۹۶ شنبه ۲۳ دي
صفحه را ببند
همه چیز در مورد ترامپ و خروج‌هایش!

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي طنزنویس shahraam_shahidi@yahoo.com

 یکی از مهمترین نشانه‌های این‌که ترامپ مدعی است به مردم ایران علاقه دارد، این است که همیشه برای اعلام تصمیم خروج یا ماندن در برجام جمعه را انتخاب می‌کند که روز تعطیل‌شان را خراب کند، چون برای ایرانی‌ها خیلی مهم است ببینند بالاخره آمریکا در برجام باقی می‌ماند یا نه. مثلا صبح جمعه قرار بود بروم یکی از این مراکز خریدوفروش خودرو، ماشین بخرم. تا آمدم بیرون فروشنده زنگ زد که نیا. گفتم چرا؟ گفت: «بگذار ببینیم امروز ترامپ از برجام خارج میشه یا نه؟! خارج بشه بیشتر کاسب میشیم دیگه». این‌طور دل‌نگرانی‌هایی داریم تو این کشور.
 البته مادربزرگم معتقد است سر ترامپ در خمره برجام گیر کرده و بیرون بیا نیست که نیست. خانباجی خانم هم می‌گوید نیمه بالایی خمره که عسل بود، صدایشان درنمی‌آمد حالا که رسیده‌اند به اسمش را نبر بد و اَخ شد؟
 راه‌حل دیگری هم هست که در حکایت زیر ارایه شده. می‌گویند ظریف و معاونش به کنفرانسی رفته بودند. شب ظریف خوابش نمی‌برد. معاونش از او پرسید: چرا نمی‌خوابی؟ ظریف جواب داد: نمی‌دانم امشب ترامپ از برجام خارج می‌شود یا نه. معاون پنجره اتاق هتل را باز کرد. خبرنگارها هجوم آوردند زیر پنجره. معاون گفت: «فردا احتمالا ما از برجام خارج می‌شویم.» و پنجره را بست. بعد رو کرد به ظریف و گفت: ببین چراغ اتاق هیأت آمریکایی روشن شد. حالا بگیریم بخوابیم و بگذاریم آنها تا صبح راه بروند!
 علاقه ترامپ به خروج دیگر زبانزد عام و خاص است. او تاکنون از پیمان تجاری اقیانوس آرام، پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل، یونسکو و معاهده اقلیمی پاریس خارج شده است. با همین تم می‌شود با ترامپ شوخی‌های خوبی هم کرد. مثلا به ترامپ بگویند یک معاهده بین‌المللی تنظیم شده که روسای‌جمهوری آمریکا باید طبق آن حداقل هر یک‌ساعت یک‌بار از توالت کاخ‌سفید خارج شوند. ترامپ با توجه به علاقه شدیدش به آن مکان فورا دستور می‌دهد از آن پیمان خارج شوند و می‌رود بست می‌نشیند روی توالت فرنگی واقع در طبقه همکف کاخ‌سفید و فکر می‌کند برای ایالات متحده کاری کرده کارستان.
 و دوستی می‌گفت اگر به ترامپ بگویند روسای‌جمهوری آمریکا اکثرا عضو «پیمان منع گسترش عقلانیت در جهان» بوده‌اند، فورا دستور می‌دهد از این پیمان خارج شوند. منتها چون از نظر سیستماتیک توانایی بسط عقلانیت را هم ندارد، چه بسا استعفا بدهد برود پی کارش!
 کسانی که با رایانه سروکار دارند، می‌دانند وقتی که کامپیوتر شما قاطی کرده و به اصطلاح هنگ کند، بهترین کار خاموش و روشن‌کردن دستگاه است. منتقدی می‌گفت، کاش می‌شد کسانی را که مثل ترامپ قاطی کرده‌اند، خاموش و روشن کرد تا درست شوند. ظریفی که وزیر خارجه نبود و آه هم در بساط نداشت، گفت: شما انگار وقت اضافه دارید‌ها. ترامپ را روزی 24بار باید ریست فکتوری کرد. این کار خودش نیاز به یک تیم اجرایی قوی داره.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  268