شماره ۱۳۱۰ | ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۲ دي
صفحه را ببند
کسب‌و‌کارهای اینترنتی با اختلال تلگرام و اینستاگرام دچار مشکل شد
مجازی‌های بیکار
نایب رئیس کمیسیون كسب و كارهاي نوين اتاق ایران: بین 10 تا 15 هزار کسب و کار در ایران به صورت کاملا مجازی اداره می‌شوند نایب رئیس کمیسیون فناوري اطلاعات اتاق ایران: وقتی ما هنوز درگیر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی هستیم چگونه دم از دولت الکترونیک می زنیم؟

مائده امینی- شهروند| بازار کسب‌وکارهای تلگرامی و اینستاگرامی، کساد شد. بعد از کشیده‌شدن تجمعات به خیابان‌های مرکزی تهران، تلگرام و اینستاگرام هم در ابتدا دچار مشکل و سپس به‌طور کامل از دسترس خارج شدند. این درحالی است که پیش از آن بسته‌های اینترنتی اپراتورهای کشور هم از کار افتاده بودند.
اگرچه ظهر دیروز، وزیر ارتباطات در پیامی توییتری خبر از موقتی‌بودن فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام داد اما همین چند روز آشفتگی در اوضاع عمومی کشور کافی است که تا فروش بسیاری از کسب‌وکارهای مجازی به صفر رسیده و از رونق بیفتند تا جایی که برخی معتقدند ادامه این روند موجب ورشکستگی کامل تجارت های مجازی خواهد شد.
«سامان» که نیمی از کسب‌وکارش را با اینستاگرام و تلگرام اداره می‌کند، به «شهروند» می‌گوید: پیش از آن‌که قطعی شبکه‌های اجتماعی بازار فروش را کساد کند، به‌هم‌ریختگی اوضاع کشور باعث شده کمتر کسی در 3‌روز اخیر به فکر خرید پوشاک و اقلام مشابه بیفتد. اگر هم لحظه‌ای اینستاگرام یا تلگرام وصل شود، مردم به صرافت چک‌کردن اخبار می‌افتند نه چک‌کردن فروشگاه‌های مجازی.
«مونا»  اماکه تمامی کسب‌وکارش وابسته به شبکه‌های اجتماعی فیلتر شده است، به «شهروند» می‌گوید: بازار که قبل از این قضایا هم خراب بود و باید برای فروش در آن جان می‌کندی اما حداقلش این بود که روزی یکی دو قلم کالا را می‌فروختیم. حالا بیش از 3روز است که حتی یک سفارش هم ثبت نکرده‌ایم.
عبدالرضا نوروزی نایب‌رئیس اول کمیسیون فناوري اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: موج ناگهانی کسب‌وکارهای اینترنتی در ایران موجب سردرگمی و ایجاد مشکلات متعددی شده است، به‌ویژه این‌که آمار دقیقی از تعداد کانال‌ها و صفحات مجازی که کار تجاری می‌کنند، در کشور ما وجود ندارد.
این درحالی است که افشین کلاهی، نایب‌رئیس اول کمیسیون كسب‌وكارهاي نوين و دانش‌بنيان اتاق ایران معتقد است که بین 10 تا 15‌هزار کسب‌وکار درحال حاضر در کشور ما به صورت کاملا مجازی اداره می‌شوند و درصورت دایمی‌شدن فیلترینگ به صورت کامل ورشکسته خواهند شد.
از دولت الکترونیک تا فیلترینگ تلگرام
یکی از شعارهای دولت یازدهم و دوازدهم، «دولت الکترونیک» است. نوروزی به «شهروند» می‌گوید: دولت کنونی ما معروف به دولت الکترونیک است. پایه و اساس کنونی کشور بر پایه الکترونیک‌شدن فرآیند‌هاست و من فکر نمی‌کنم که اوضاع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی ادامه‌دار باشد؛ چراکه تعداد قابل توجهی از تجارات و ارتباطات کشور دچار نقصان جدی می‌شود.
نایب‌رئیس اول کمیسیون فناوري اطلاعات، ارتباطات ادامه می‌دهد: حتی مراودات اداری کنونی به شبکه‌های اجتماعی گره خورده و بدون تلگرام دچار مشکل و خلأهای جدی می‌شود. فیلترینگ این شبکه‌ها اعتماد کاربران را کم می‌کند و در این شرایط نه دولت سود می‌برد، نه مردم.
به گفته نوروزی سایت‌ها ظرفیت پاسخگویی و برطرف‌کردن نیازهای کاربران را ندارند؛ چراکه دسترسی به آنها سخت‌تر است و نمی‌تواند سایت‌ها را جایگزین مناسبی برای شبکه‌های اجتماعی دانست.
افشین کلاهی هم در این‌باره می‌گوید: حتی ارتباطات درون‌سازمانی و دولتی کشور با تلگرام انجام می‌شود. بیش از نیمی از کسب‌وکارهای غیرمجازی کشور هم برای تبلیغات از این ابزارها استفاده می‌کنند. فیلترینگ این شبکه‌ها طرحی شکست‌خورده و صددرصد اشتباه است.
نقش تلگرام در کاهش مهاجرت به پایتخت
تلگرام در ایران فقط یک شبکه اجتماعی ساده نیست. بسیاری از خلأهای الکترونیک در کشور ما با شبکه‌ای مانند تلگرام پر شده است. نوروزی می‌گوید: امروزه بسیاری از روستاییان با دسترسی به شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و بدون نیاز به مهاجرت به تهران یا سایر کلانشهرها، معیشت خود را تأمین می‌کنند. حتی برخی از آنها به توسعه فروش کالاهای بومی خود پرداخته‌اند. با بسته‌شدن این شبکه‌ها، دریچه‌های تجاری در سایر کشور بسته می‌شود.
نوروزی معتقد است؛ تلگرام و اینستاگرام صددرصد رفع فیلتر می‌شوند.
فروشگاه‌های مجازی در آستانه ورشکستگی
درحالی ‌که برخی آمارهای رسمی حکایت از وجود 30‌هزار کسب‌وکار مجازی در کشور حکایت می‌کند. کلاهی این تعداد را بین 10 تا 15‌هزار دانسته و می‌گوید: باید آمار فروشگاه‌هایی که تماما مجازی هستند، از فروشگاه‌هایی که برای تبلیغ از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، تفکیک شود.
نایب‌رئیس کمیسیون كسب‌وكارهاي نوين دانش‌بنيان اتاق بازرگانی ایران ادامه می‌دهد: کسب‌وکارهای تمام مجازی در آستانه ورشکستگی هستند. فروش این کسب‌وکارها با تعطیلی تلگرام و اینستاگرام به صفر می‌رسد و حتی اگر بخواهیم به جابه‌جایی آنها به سمت یک شبکه دیگر فکر کنیم، فکر اشتباهی است.
جابه‌جایی به شبکه دیگر؛ شکست کسب‌وکارها
یک فروشگاه مجازی گاهی 3‌سال برای جذب فالوور و تثبیت در بازار زحمت کشیده. سامان صاحب یک کسب‌‌وکار مجازی معتقد است؛ جابه‌جایی به شبکه‌های دیگر مثل واتس‌اپ کسب‌وکارهای اینترنتی را زمین زده و موجب می‌شود برخی از آنها متضرر و ورشکسته کامل شوند. به‌خصوص که کسب‌وکار آنها مشمول زمان نیز خواهد شد.
تلگرام و اینستاگرام از حقوق اصلی مردمند
کلاهی استفاده آزاد از شبکه‌های اجتماعی را از حقوق شهروندی مردم در کشورهای توسعه‌یافته دانسته و می‌گوید: نمی‌توان علت تجمعات را شبکه‌های اجتماعی دانست. مگر انقلاب‌ سال 57 با شبکه‌های اجتماعی به وقوع پیوست؟ این دید، دید اشتباهی است.
وزیر ارتباطات: فیلترینگ دایمی نیست
همه این اما و اگرها در شرایطی مطرح می‌شود که وزیر ارتباطات در توییتر خود نوشته است: «شایعه‌هایی که درخصوص قطع دایمی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود، صحت ندارد و به نظر می‌رسد هدف آنها ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و بدبینی عمومی است.»
تلگرام و اینستاگرام جایگزین بومی ندارند
یکی از مهمترین دلایلی که می‌توان بر پایه آن فیلترینگ تلگرام و اینستاگرام را طرحی شکست‌خورده دانست، عدم وجود جایگزین بومی مناسب برای آنهاست. درحال حاضر، 40‌میلیون ایرانی عضو تلگرام‌اند که به عبارت ساده‌تر یعنی که از هر 10 ایرانی، 6نفر عضو تلگرام دارند. تلگرام سیزدهمین اپلیکیشن محبوب ایرانی است و این درحالی است که شبکه بومی سروش و گپ در جایگاه 2‌هزار و هشتصدم ایستاده‌اند.
600‌هزار کانال ایرانی در تلگرام وجود دارد که گمانه‌زنی‌ها و آمارهای رسمی حاکی از آن است که بیش از 40‌درصد این کانال‌ها، در واقع فروشگاه‌های مجازی‌اند. هر کاربر ایرانی حداقل عضو 18 کانال است.
همچنین 90‌درصد کاربران تلگرام ترجیح می‌دهند به جای سیستم از گوشی خود استفاده کنند و نسخه دسکتاپ این اپلیکیشن به اندازه نسخه موبایلی آن محبوب نیست.
سوالی که در این میان مطرح می‌شود، این است در شرایطی که یکی از درخواست‌های ریاست‌جمهوری ایجاد 900‌هزار شغل در حوزه آی‌سی‌تی بوده است، فیلترکردن شبکه‌هایی مثل اینستاگرام و تلگرام تا چه حد می‌تواند مانع تحقق این هدف شود؟ با این اوصاف قرار است در چه بستری 900‌هزار شغل ایجاد کنیم؟

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  1621