شماره ۱۲۸۸ | ۱۳۹۶ سه شنبه ۱۴ آذر
صفحه را ببند
ویرانی خانه ای دیگر، یک هفته پس از ثبت در فهرست آثار ملی
ورثه «حاجباشی»، خانه پدری را تخریب کردند

شهروند|  ورثه خانه تاریخی حاجباشی اراک، شبانه قسمتی از این بنا را شبانه تخریب کردند؛ درست یک هفته پس از ثبت این بنا در فهرست آثار ملی کشور. این اتفاق در حالی است که 11 روز پیش هم اتفاق مشابهی افتاد و  اثر ملی دیگری را در استان اصفهان شبانه با لودر تخریب کردند، با این تفاوت که خانه نائل را شهرداری به درخواست مردم و این یکی را خود ورثه ویران کردند. حالا که موج تخریب های اینچنینی، بدون آگاهی از ارزش فرهنگی این بناها و در راستای منفعت طلبی بالا گرفته است، مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی گفته است، متعرضان به این بنای تاریخی می‌بایست در محاکم قضائی پاسخگوی قانون باشند.
یکشنبه شب، تعدادی از ورثه خانه تاریخی حاجباشی اراک قسمت هایی از یکی از بناهای ارزشمند اراک را ویران کردند. محمد حسینی در این باره گفت:« با اطلاع کارشناسان و یگان حفاظت اداره کل، از پیشروی بیشتر تخریبگران جلوگیری شد اما متخلفان در عین قساوت اقدام به تخریب ستون های اصلی بنا کرده اند. اداره کل نیز اکنون به دنبال حکم بازداشت متعرضان به این بناست.» او این اقدام را تعرض به یک ثروت ملی دانست و ادامه داد:«این تخلف به طور جدی و بدون کوچکترین ملاحظه ای پیگیری قانونی خواهد شد و خاطیان می‌بایست ابتدا به مراجع قضائی و سپس افکار عمومی پاسخگو باشند.»
به گفته حسینی کارشناسان اداره کل در مرحله تشکیل پرونده این بنا برای ثبت ملی، برداشت های تخصصی و دقیقی را از این بنا داشته اند و با زحمات مداوم و صرف هزینه های قابل توجه پرونده ثبت ملی این بنا را تهیه کردند تا هفته گذشته پس از ، این اثر به ثبت ملی رسید اما اکنون عده ای با تعرض به این بنا در حقیقت تیشه بر ریشه قانون زده اند.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اراک در ادامه گفت: «هر مدیر، فرد آگاه یا ورثه ای که به این بنا متعرض شده، می‌بایست پاسخگو باشد و منتظر پیگیری ویژه اداره کل در این خصوص باشد زیرا به هیچ عنوان از این تخلف آشکار نخواهیم گذشت.»
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، مدیر کل میراث این استان از دادستان تقاضا کرده تا با حضور پررنگ در این ماجرا، به طور جدی با متعرضان به این بنای تاریخی اتمام حجت شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  600