شماره ۱۲۲۲ | ۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۲ شهريور
صفحه را ببند
گزیده های هفتگی اقتصاد مقاومتی

16شهریور

وظیفه وزارت نیرو در اقتصاد مقاومتی
سرپرست وزارت نیرو دو شاخص اصلی اقتصاد مقاومتی را تکیه بر داخل و کاهش هزینه ذکر و بیان کرد: یکی از وزارتخانه‌هایی که در حوزه اقتصاد مقاومتی وظیفه سنگینی دارد، وزارت نیرو است. ستار محمودی، نیروی برق را پیشانی توسعه در کشور توصیف و بیان کرد: این صنعت از نظر حرکت در مرزهای دانش و استفاده از فناوری‌های روز در کاهش هزینه‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
او گفت: پست تأمین برق میدان شهدای مشهد پروژه‌ای منحصربه‌فرد است که مشابهی در داخل کشور و نیز کشورهای همجوار ندارد. اجرای این پروژه متخصصان داخلی را به خودباوری برای رقابت با کشورهای پیشرفته می‌رساند.
سرپرست وزارت نیرو افزود: این پروژه از نظر مدیریت، کنترل و نگهداری همه استانداردهای مربوط به پدافند غیرعامل را رعایت کرده و خیلی خوب طراحی شده است. از نظر هزینه هم با توجه به این‌که پیداکردن زمین برای اجرای اینگونه پروژه‌ها در مراکز کلانشهرهایی چون مشهد کار دشواری است، مجریان با حرکت در عمق 16 متری زمین موجب صرفه‌جویی در هزینه خرید زمین شده‌اند.

17شهریور  

ابلاغ سند راهبردی گمرک ایران
سرپرست گمرک ایران از ابلاغ سند راهبردی گمرک ایران جهت اجرا به مدیران گمرکات ستادی و اجرایی خبر داد. فرود عسگری دراین سند اعلام کرد؛ با عنایت به ابلاغ سند راهبردی گمرک ایران توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی مشتمل بر اهداف، اقدامات و تکالیف راهبردی که برمبنای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس‌جمهوری و برنامه ارایه‌شده به مجلس شورای اسلامی تدوین شده، سند راهبردی گمرک جهت اجرای صحیح و به‌موقع ابلاغ می‌شود.
عسگری گفت: انتظار می‌رود پیاده‌سازی دقیق این تکالیف و اقدامات راهبردی که قبلا نیز درقالب برنامه‌های عملیاتی دربخشنامه‌ای ابلاغ شده، با جدیت و رعایت کلیه بندهای بخشنامه ابلاغی در دستور کار قرار داده شود. او گفت: پیش از این برنامه عملیاتی گمرکات در‌ سال 1396 تهیه و جهت اجرا به گمرکات ابلاغ شده بود و با ابلاغ سند راهبردی گمرک، تکلیف و اقدامات گمرکات درچارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه، برنامه و خط مشی رئیس‌جمهوری و قوانین مجلس شورای اسلامی مشخص شده است.

18 شهریور

صنعت چاپ می‌تواند در اقتصاد مقاومتی پیشرو باشد
صنعت چاپ در تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات بیش از 80‌درصد وابسته به خارج کشور است و براین اساس، بومی‌سازی آن ضرورت دارد. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از «چاپ» به‌عنوان یک صنعت حیاتی برای توسعه کشور نام برد و مهمترین علل بی‌توجهی به صنعت چاپ را سه عامل سرمایه، قوانین و آموزش برشمرد. معصومه آقاپور علیشاهی گفت: صنعت چاپ بسترساز توسعه کشور در بخش‌های مختلف است و در برنامه‌های توسعه و سند چشم‌انداز باید توجه لازم به این صنعت بشود. درآمد جهانی صنعت چاپ در ‌سال گذشته میلادی 850‌میلیارد دلار بوده و باید تلاش کنیم سهم خود را از اقتصاد جهانی صنعت چاپ در اختیار بگیریم.او صنعت چاپ را محرک بسیاری از بخش‌های اقتصادی ازجمله صنعت گردشگری عنوان و یادآوری کرد: صنعت گردشگری در جهان سالیانه بیش از 500‌میلیارد دلار درآمد دارد و باید این صنعت از ظرفیت‌های صنعت چاپ برای رشد و توسعه خود به‌عنوان یک صنعت اشتغالزا استفاده کند.

19 شهریور

حراج هنری برای صنایع‌دستی
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: صنایع دستی باید مانند هنرهای تجسمی صاحب حراج شود و آثار فاخر با برندینگ امضای هنرمندان بزرگ این حوزه به فروش برسد. علی‌اصغر مونسان در این جلسه با حضور اعضای شورایعالی تشکل‌ها، روسای اتحادیه‌ها، مجامع، کانون‌ها و انجمن‌های غیردولتی صنایع دستی اظهار کرد: اجرای طرح‌های توسعه‌ای در صنایع دستی می‌تواند باعث رونق اقتصاد ملی و ایجاد اشتغال و به‌تبع آن موجب پیگیری اهداف اقتصاد مقاومتی شود. او ادامه داد: یکی از این طرح‌ها در تجاری‌سازی صنایع‌دستی، برگزاری حراج هنری صنایع دستی برای آثار برند و صاحب امضا نظیر آنچه در سال‌های گذشته در حراج بزرگ هنرهای تجسمی صورت می‌گیرد، است. مونسان گفت: توجه به تجاری‌سازی ایجاد بازار می‌کند و مشکل امروز صنعت ما ضعف در بازار است و اگر در فروش محصولات صنعتی مشکلاتی چون قیمت تمام‌شده بالا و ناتوانی در رقابت کیفیتی و قیمتی با بازارهای جهانی را داریم اما در صنایع‌دستی با یک بازار انحصاری مواجهیم.

20 شهریور

اراده دولت اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری بر لزوم بازنگری در نحوه و سازوکارهای گزارش‌گیری و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم تأکید کرد. او با اشاره به ضرورت اولویت‌بندی پروژه‌ها و برنامه‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی برای‌ سال 96 اظهار داشت: اگر پروژه‌ها و برنامه‌های اولویت‌دار‌ سال 96 به درستی اجرا شود، شاهد رشد اقتصادی، توسعه صادرات، اشتغالزایی، افزایش تولید و بهبود زندگی مردم خواهیم بود. جهانگیری همچنین گفت: عدم‌ برخورداری ستاد از اختیارات کافی، نبود اراده قوی در برخی دستگاه‌های اجرایی، محدودیت‌های مالی و مدیریتی و دلایل دیگر از این دست می‌تواند به‌عنوان عوامل موثر در عدم اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی مطابق انتظارات باشد که لازم است این موضوع مورد بررسی و آسیب‌شناسی دقیق و جدی قرار گیرد و راهکارهای حل این مسائل تدوین شود. او سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را فرصتی مغتنم برای دولت به‌عنوان مسئول اصلی اقتصاد کشور برشمرد .

21شهریور

1.5 میلیارد دلار برای اشتغال روستاییان
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: 1.5میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بهبود کسب‌وکار و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر 10‌هزار نفر جمعیت اختصاص یافت. علی اکبری گفت: این میزان اعتبار معادل 55 تا 60‌هزار‌میلیارد ریال است که در مجلس برای رونق کسب‌وکار و ایجاد اشتغال مصوب شد و دولت در این خصوص آیین‌نامه تهیه می‌کند که به بانک‌ها ابلاغ کند؛ چراکه براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در پنج‌سال آینده در هر‌سال باید ٣٨٠‌هزار شغل ایجاد شود. او با بیان این‌که بازپرداخت این تسهیلات ٦ساله، دوره تخصیص یک‌ساله و سود با نرخ میانگین ٦‌درصد است، اظهار کرد: زمان‌بندی و نحوه تزریق تدریجی منابع طبق آیین‌نامه قانون است و ظرف 2ماه آینده انجام می‌شود.گفتنی است؛ اکبری بانک عامل این طرح را صندوق کارآفرینی امید عنوان کرده و افزوده است؛ به دلیل این‌که تسهیلات این میزان اعتبار صفر‌درصد است، بانک‌ها مکلف شده‌اند به همین میزان اعتبار که شامل 60‌هزار‌میلیارد ریال است، اضافه کنند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  198