اخبار ضد و نقیض درباره منع حضور اصغر فرهادی در آمریکا
 
شک و شایعه
 
رئیس شورای ملی ایرانیان مقیم آمریکا اعلام کرد کارگردان «فروشنده» اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارد
 

شهروند| دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، قانون محدودیت سفر شهروندان 7 کشور جهان ازجمله ایران را امضا کرد تا به خصومت مردم ایران علیه این دولت دامن بزند. به‌خصوص که حالا ماجرا صرفا سیاسی نیست و «فروشنده»ی فرهادی به چند قدمی جایزه جهانی اسکار رسیده است. دستور اجرایی ترامپ به این ترتیب بود که شهروندان کشورهای ایران، عراق، سودان، سومالی، لیبی، سوریه و یمن حتی اگر ویزای ورود به خاک آمریکا را نیز دریافت کرده باشند، در مبادی ورودی اجازه ورود به این کشور را نخواهند داشت.
براساس فرامین جدید ترامپ، صدور ویزا به مدت یک ماه برای شهروندان این ۷ کشور در سفارتخانه‌های آمریکا ممنوع خواهد شد تا قوانین جدید صدور ویزای آمریکا اجرایی شود. به این ترتیب با توجه به برگزاری مراسم اسکار در 8 اسفندماه، ورود تمام شهروندان ایرانی ازجمله فرهادی به خاک این کشور در این تاریخ امکان‌پذیر نیست.
پیش از این گمانه‌زنی‌ها البته ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم «فروشنده» در صفحه مجازی و از طریق توییتر اعلام کرده بود که «قانون منع ایرانیان و شش کشور دیگر از ورود به آمریکا، حتی اگر موقتی باشد تبعیض‌آمیز است و غیرقابل پذیرش. نمی‌دانم این منع شامل وقایع فرهنگی هم خواهد شد یا نه، اما اگر یک‌درصد هم نشود، من برای شرکت در مراسم اسکار به این کشور سفر نخواهم کرد.» که البته باید به ایشان گفت که این قانون شامل تمام وقایع می‌شود غیر از کسانی که پاسپورت آمریکایی دارند. پاسپورت این کشور نیز صرفا از طریق اقامت 5ساله صادر می‌شود یا مواردی که در قانون لحاظ شده. ترانه علیدوستی در ادامه در مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز عنوان کرده بود: «تصمیم گرفتم حتی اگر بتوانم در این مراسم شرکت نکنم، چون این مرا عمیقا متاثر می‌کند که می‌بینم مردم معمولی هموطنم از دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شوند درحالی‌که این حق قانونی‌شان است.» در هر حال توییت و مصاحبه ترانه علیدوستی به سرعت در رسانه‌های اول دنیا منتشر شد و این رسانه‌ها حتی موضع وی را با مریل استریپ بازیگر مشهور مقایسه کردند که نسبت به ترامپ موضع گرفته بود و ریاست‌جمهوری او را «مضحک و مسخره» لقب داده بود.
بعد از انتشار و بازتاب گسترده موضع‌گیری این بازیگر سینما، روزنامه گاردین نوشت که «در میان آنهایی که احتمالا از ورود به آمریکا منع خواهند شد اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی است که قادر نخواهد بود تا برای حضور در مراسم اسکار به آمریکا سفر کند. او در بخش فیلم خارجی زبان اسکار نامزد دریافت جایزه شده است.» این گزارش در واقع نشان می‌داد که فرهادی پاسپورت آمریکا را ندارد. ضمن این‌که روز گذشته گاردین دوباره توییتی از تریتا پارسی، رئیس نایاک (شورای ملی ایرانیان مقیم آمریکا) منتشر کرد مبنی بر این‌که به اصغر فرهادی اجازه ورود به آمریکا داده نخواهد شد.
با این حال غروب روز گذشته بعد از تمام این حرف و حدیث‌ها، روابط عمومی فیلم فروشنده اعلام کرد: «آقای فرهادی برای سفر به آمریکا منع قانونی ندارند اما تصمیم‌شان برای حضور یا عدم حضور در مراسم را تا چند روز آینده به‌طور رسمی اعلام خواهند کرد.» روابط‌عمومی توضیحی دیگر در این‌باره نداد اما همین جملات نشان می‌دهد که فرهادی احتمالا روادید این کشور را دارد اما باید منتظر ماند و دید چه موضعی خواهد گرفت.

 


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/90496/شک-و-شایعه ---