ادعاهای جدید قاتل وحید مرادی در دادگاه جنایی
 

 

[شهروند] حکم قصاص عامل قتل وحید مرادی وقتی در دیوان‌عالی کشور شکسته شد، سعید روز چهارشنبه برای دومین بار پشت درهای بسته و غیرعلنی در دادگاه از خود دفاع کرد. این درحالی است که سعید چهار ‌سال پیش هم جنایت دیگری را رقم زده بود و برای این جنایت، حکم قصاصش در دیوان‌عالی کشور تأیید شد و او در لیست سیاه اعدام قرار گرفت. وحید چهل‌وسه ساله که چندین سابقه کیفری داشت و 16 بار به زندان رفته بود، اردیبهشت‌ماه از زندان آزاد شد و به میهمانی که دوستش حسین به مناسبت آزادی او تدارک داده بود، رفت و به کری‌خوانی در اینستاگرام پرداخت. اما این کری‌خوانی‌ها به درگیری میان او و حسین و سه خواهرزاده‌اش منتهی شد و او در پنت‌هاوس برج حسین، در خیابان ۲۱ ولنجک او را با ضربه چاقو کشت و سه خواهرزاده‌اش را زخمی کرد. وحید بعد از این جنایت و درحالی‌که قصد خروج از کشور را داشت، در مرز ایران و ترکیه بازداشت و به زندان رجایی شهر منتقل شد. او به قتل در مستی اعتراف کرد. وحید  به زندان رجایی‌شهر  منتقل شد و بازپرس رسیدگی‌کننده به این پرونده احتمال وقوع خطر را برای او مطرح‌کرد، به همین علت او به بند خصوصی منتقل شد، اما پس از چند روز به اصرار خانواده‌اش به بند عمومی رفت. یازدهم تیرماه‌ سال 97 درگیری خونین در محوطه هواخوری زندان رجایی‌شهر به وقوع پیوست. تلاش زندان‌بانان برای پایان‌دادن به درگیری خونین میان زندانیان بی‌نتیجه ماند و یکی از زندانی‌ها که گنده‌لاتی به نام وحید مرادی بود، با پنج ضربه چاقو از پا درآمد. تصاویر این درگیری از دوربین‌های مداربسته زندان ضبط شد.
با تکمیل تحقیقات پلیسی 17نفر از زندانیان که در درگیری منتهی به جنایت شرکت کرده بودند، بازداشت شدند و سعید و عباس که به گفته سایر زندانیان نزدیک‌تر از سایرین به وحید بودند، به‌عنوان متهمان اصلی تحت بازجویی قرار گرفتند، ولی هر دو ادعا کرده‌اند ضربه کاری را با چاقوی دست‌ساز به وحید نزده‌اند. پرونده این جنایت با صدور کیفرخواست به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و 17متهم پشت درهای بسته و غیرعلنی محاکمه شدند. در پایان جلسه قضات دادگاه سعید را به قصاص محکوم کردند. عباس و سایر متهمان نیز به زندان محکوم شدند.سعید به حکم صادره اعتراض کرد و مدعی شد قاتل نیست. با این اعتراض پرونده در شعبه 39 دیوان‌عالی کشور تحت رسیدگی موشکافانه قرار گرفت و قضات عالی‌رتبه حکم قصاص را شکستند. آنها در گزارشی اعلام کردند لازم است قضات دادگاه فیلم دوربین مداربسته زندان را که صحنه درگیری خونین را ضبط کرده است، بازبینی و سپس اقدام به انشای رأی کنند.
با این ایراد قضائی، پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و سعید که چند روز قبل حکم قصاصش به خاطر قتلی که‌ سال 95 در خیابان منصور رقم زده بود، در دیوان‌عالی کشور تأیید شده بود، روز چهارشنبه بار دیگر پای میز محاکمه ایستاد.در ابتدای جلسه که این بار نیز غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران برگزار شد، وکیل اولیای‌دم درخواست قصاص را مطرح کرد و از طرف پسر خردسال وحید مرادی نیز قصاص خواست. اولیای‌دم گفتند به هیچ عنوان راضی به گذشت نمی‌شوند.سپس فیلم ضبط‌شده صحنه جنایت در مانیتور دادگاه نمایش داده شد که در آن مشخص بود ضارب کیست. نمایش این فیلم موجب شد اولیای‌دم منقلب و آشفته شوند. وقتی سعید در جایگاه ویژه ایستاد، اتهام قتل را نپذیرفت. او گفت: «قبول دارم در درگیری حضور داشتم، اما من ضربه کاری را به وحید نزدم.»سپس قضات چاقوی دسته‌سبزی را که سعید قبلا در دادسرا اعتراف کرده بود با آن ضربه کاری به وحید زده شده است، به او نشان دادند. اما سعید گفت: «این چاقو متعلق به من نیست. چاقویی که من در دادسرا گفته بودم در دست داشتم، چاقویی دیگر بود و منظور من این چاقو نبود. این چاقو متعلق به فرد دیگری است که در درگیری حضور داشت و در دادگاه قبلی به اتهام شرکت در درگیری منجر به قتل محاکمه و به زندان محکوم شد.» وکلای متهم نیز ایراداتی را مطرح کردند و گفتند: «پرونده نواقص و ایراداتی دارد که باید رفع شود.» در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا رأی را حاضر کنند.


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/191410/ادعاهای--جدید-قاتل--وحید-مرادی-در-دادگاه--جنایی