اخبار روز
 

 

پاکستان پهپاد جاسوسی هند را سرنگون کرد
ارتش پاکستان یک پهپاد جاسوسی هند را در خط کنترل کشمیر میان دو کشور سرنگون کرد. به گزارش ایسنا، ارتش پاکستان یک پهپاد جاسوسی هند را به‌دلیل نقض حریم هوایی پاکستان در منطقه پاندو واقع در خط کنترل کشمیر سرنگون کرد. ارتش پاکستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این پهپاد مساحتی ۲۰۰متری از حریم هوایی این کشور را نقض کرده است. براساس این بیانیه، این دهمین پهپاد متعلق به ارتش هند بود که طی ‌سال‌جاری از سوی نیروهای پاکستان سرنگون شده است.

ساندی‌تایمز:جانسون خواستار شکست ترامپ در انتخابات آمریکاست
یک نشریه انگلیسی گزارش داد که نخست‌وزیر این کشور به شدت مایل به باختن دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر آمریکا و پیروزی جو بایدن در این انتخابات است. به گزارش ایسنا، دولت انگلیس به صورت خصوصی موضعش این بوده که بسیار مایل به باختن دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن در ریاست‌جمهوری به جای ترامپ است.
منابعی در دولت انگلیس به ساندی تایمز گفتند که بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس با پیش‌بینی اینکه بایدن به صورت بالقوه پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکاست، تلاش کرده است از دولت ترامپ فاصله بگیرد. گزارش شده که دولت جانسون برنامه‌اش برای امضای یک توافق تجاری با ترامپ در‌ سال‌جاری میلادی را کنار گذاشته است و گفته نمی‌خواهد تحت فشار و اجبار رئیس‌جمهوری آمریکا چنین توافقی را امضا کند. یک دیپلمات انگلیسی به بیزینس اینسایدر عنوان کرد که پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به «فساد منفعت‌طلبانه» دوره ترامپ پایان می‌دهد.
 این درحالی است که معمولا دولت بوریس جانسون به‌طور علنی یک هم‌پیمان بین‌المللی نزدیک ترامپ محسوب می‌شده است. یک وزیر دولت جانسون به خبرنگار ساندی تایمز عنوان کرد که اگر ترامپ در انتخابات آمریکا پیروز نشود، مسائل خیلی آسان‌تر خواهند شد.
 برخی مقام‌های انگلیسی همچنین نسبت به پیروزی بایدن اظهار امیدواری کردند. یک دیپلمات ارشد انگلیسی که نامش را فاش‌نکرد به بیزینس اینسایدر تصریح کرد که اگر بایدن در انتخابات پیروز شود، خیلی چیزها تغییر خواهد کرد.

اتحاد زنان برای عزل لوکاشنکو در بلاروس
سه زن بلاروسی با راه‌اندازی یک کمپین اپوزیسیون مستقل برای انتخابات ریاست‌جمهوری ماه آتی در بلاروس قصد دارند الکساندر لوکاشنکو را که ۲۵‌سال است حکومت می‌کند، کنار بزنند.
 به گزارش گاردین، خانم اسوتلانا تیخانوفسکایا که در رأس آنها قرار دارد، نامزدی است که به تدریج اعتمادش به خود برای به چالش کشیدن لوکاشنکو افزایش یافت. او هفته گذشته سخنرانی‌هایی تلویزیونی برای کارزار انتخاباتی‌اش داشت و هزاران نفر در مینسک و در شهرها و شهرک‌های کوچک‌تر مخاطب سخنان او قرار گرفتند. تیخانوفسکایا که همسرش از وبلاگ‌نویسان سرشناس است و اجازه حضور در انتخابات را نیافت و به دست مقام‌ها زندانی شد، در ابتدا به نیابت از همسرش وارد رقابت شد، اما کم‌کم به نامزد سیاسی تبدیل شد و با ارتباط مستقیم با رأی‌دهندگان مشکلی ندارد.ماریا کولسنیکووا، مدیر کمپین ریاست‌جمهوری ویکتور باباریکو از دیگر سیاستمداران اپوزیسیون بلاروس که از شرکت در انتخابات منع شده و به دست دولت زندانی است، اتحادش را با تیخانوفسکایا اعلام کرده و گفته است که رشد او عظیم بوده است. او زنی شجاع و جسور است و بار بزرگی را بر دوش گرفته است.


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/189063/اخبار--روز