رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت:
 
تقریبا به مرز مهار کرونا رسیده‌ایم
 

 

رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه هیأت دولت با اشاره به تلاش‌ دولت در سه ماه گذشته، اعلام کرد ایران تقریبا به مرز مهار کرونا رسیده است.
حسن روحانی در جمع اعضای هیأت دولت با بیان اینکه ما در غم کسانی که در جریان شیوع ویروس کرونا عزیزان خود را از دست دادند شریک هستیم، تصریح کرد: «در سه ماه گذشته، قدم به قدم در راستای مبارزه با شیوع این ویروس در حال پیشرفت هستیم. ما تاکنون پیشرفت‌های خوبی در راستای مقابله با این ویروس خطرناک داشته‌ایم و تقریبا به مرز مهار رسیده‌ایم.» او با اشاره به اهمیت همکاری مردم در راستای مقابله با این ویروس، به وضع چند استان کشورمان که اکنون در شرایط نامساعد قرار دارند، اشاره کرد و گفت: «اگر احتیاط‌های لازم انجام و دستورالعمل‌های بهداشتی دقیق اجرا می‌شد شاید در این چند استان نیز این مشکلات را نداشتیم.»
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه راهی که در پیش داریم کمی طولانی‌تر از آن چیزی است که شاید ابتدا در ذهن مردم بود یا الان باشد، خاطرنشان کرد: «از ابتدا مشخص بود راه کوتاه نیست، راه بلند است و همان‌طور که اشاره شد ان‌شاءالله با مراعات و همدلی این راه سخت را با خسارت و مشکلات کمتر طی خواهیم کرد.» رئیس‌جمهوری در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات اقتصادی پیش رو گفت: «سالِ مشکل و سختی داریم، اما با کمک هم می‌توانیم از مشکلات عبور کنیم. کسانی که این مشکلات را برای ما به وجود آورده‌اند اکنون گرفتارترین کشورها هستند. کاخ سفید بدترین شرایط و بیشترین اختلاف را برای اداره کشور دارد و بدترین اداره را در مبارزه با کرونا داشته است و نشان داده چقدر در این زمینه ناتوان است.»
رئیس‌جمهوری همچنین با اشاره به حل مشکلات سیاسی در عراق و افغانستان گفت: «باید خوشحال باشیم که ثبات سیاسی در دو کشور همسایه ما ایجاد شد. تشکیل دولت در عراق و توافق بین گروه‌های شیعه، سنی، کُرد و عرب اقدام خوبی برای ثبات و نشاط اقتصادی عراق خواهد بود. ما به‌عنوان دوست، برادر و همسایه در کنار عراق خواهیم بود. در افغانستان هم اختلافات به تفاهم منجر شد که این تفاهم موجب ثبات و امنیت بیشتر در افغانستان می‌شود. ما سهم بزرگی در کمک به مردم و مهاجران افغانستان و در دوران جهاد این کشور داشته‌ایم و امروز هم در کنار آنها هستیم.»
روحانی در ادامه با اشاره به اتمام دوره مجلس دهم اظهار کرد:   «دولت و مجلس دهم در روزهایی کاملا در کنار هم بودند، اما معتقدم بیش از این می‌توانستیم به هم کمک کنیم. لوایح مهم دولت و لوایح بودجه با کم و زیاد در مجلس تصویب شد.» رئیس‌جمهوری با بیان اینکه از افتخارات جمهوری اسلامی این است که هیچ دوره فترتی برای مجلس نداشته‌ایم، خاطرنشان کرد: «اولین انتخابات مجلس در اسفند 58 برگزار و در خرداد 59 نیز مجلس اول افتتاح شد. در این 40‌سال 10 مجلس آمده و رفته‌ است.» رئیس‌جمهوری با تشکر از مجلس دهم به دلیل حمایت از دولت تأکید کرد: «می‌توانستیم تفاهم بیشتری با مجلس داشته باشیم که این امیدواری را به مجلس بعدی می‌گذارم. می‌توانستیم با مجلس دهم  همکاری بیشتری داشته باشیم. سه‌سال است یک لایحه دو فوریتی به مجلس داده‌ایم، اما به جایی نرسیده‌ایم. به‌ هر حال، ما مجری قانون اساسی هستیم و دولت و مجلس در اجرای آن باید دقیق باشند. آرزوی من این است که ارتباط دولت با مجلس یازدهم نزدیک‌تر باشد، زیرا این به نفع مردم است. امسال‌ سال سختی است؛ هم به دلیل تحریم‌ها، هم کرونا و مردم دوست دارند منتخبان‌شان در دولت و مجلس مشکلات آنان را حل کنند. دولت و مجلس منتخبان و وکیل مردم هستند و باید به دنبال حل مشکلات مردم باشند.» او گفت: «اینکه مجلس از چه جناحی تشکیل شده، از فرعیات است و مهم نیست. بار سنگین مسئولان، همه جناح‌بندی‌ها را در مجلس می‌زداید. در دولت هم همین‌طور است. کار و فعالیت مجلس یازدهم را به فال نیک می‌گیریم و اعلام می‌کنیم در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس خواهیم بود. معتقدیم باید برای حل مشکلات مردم دست‌به‌دست هم دهیم، زیرا مردم همین را از ما می‌خواهند.»


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/184774/تقریبا-به-مرز-مهار-کرونا-رسیده‌ایم