جزئیات عیدی کارمندان و کارگران
 

 

ماه بهمن در حالی به پایان خود نزدیک می‌شود که بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی از حقوق‌بگیران ثابت در شرایط کنونی عیدی خود را دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود سایرین نیز در پایان این ماه عیدی یا پاداش پایان ‌سال را همراه با حقوق بهمن‌ماه دریافت کنند. آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان عیدی کارمندان دولت برابر با یک‌میلیون و دویست‌هزار تومان تعیین شده است. البته نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز پیش از این تأیید کرد و گفت کارکنان دولت پیش از بیست‌ودوم بهمن عیدی خود را دریافت می‌کنند.

عیدی کارگران چقدر است؟
به گزارش خبرآنلاین، براساس قانون کار کلیه کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلف هستند به هر یک از کارگران خود در پایان هر سال، معادل 60 روز آخرین مزد، به‌عنوان عیدی و پاداش بپردازند.
بر اساس مفاد پیش‌بینی‌شده در قانون کار، برای پرداخت عیدی، سقف پرداختی در نظر گرفته شده است؛ به این ترتیب که عیدی پایان ‌سال کارکنان تحت پوشش قانون کار، دو برابر حقوق پایه هر فرد است به شرطی که از سه برابر حقوق پایه مصوب تجاوز نکند.
با توجه به اینکه حداقل دستمزد‌ سال 98 کارگران با تصویب شورای عالی کار در اسفند ‌سال گذشته، یک‌میلیون و ۵۱۶‌هزار و ۸۸۲ تومان در نظر گرفته شده است، بنابراین عیدی کارگران حداقلی‌بگیر باید ۳‌میلیون و ۳۴‌هزار تومان باشد.
میزان دریافت عیدی برای سایر بیمه‌شدگانی که حقوق پایه آنها به‌واسطه سابقه کار بیشتر «بیش از حداقل دستمزد» است نیز، باید معادل دو برابر حقوق پایه درج‌شده در فیش حقوقی باشد. به‌عنوان مثال اگر حقوق پایه بیمه‌شده‌ای ۲‌میلیون تومان باشد، میزان عیدی پرداختی به او ۴‌میلیون تومان است. البته همان‌طور که پیشتر اعلام شد، قانون کار برای پرداخت عیدی، سقف در نظر گرفته است، به‌طوری که میزان عیدی نباید از سه برابر «حداقل دستمزد مصوب» بیشتر شود. بر این اساس، میزان عیدی هر کارگر نباید از سه‌برابر حداقل دستمزد مصوب (یک‌میلیون و ۵۱۶‌هزار و ۸۸۲ تومان) تجاوز کند. بنابراین حداقل عیدی کارگران در پایان ‌سال ۹۸ معادل ۳‌میلیون و ۳۴‌هزار تومان و حداکثر عیدی نیز معادل ۴‌میلیون و ۵۵۰‌هزار و ۶۴۷ تومان است.
علاوه بر پرداخت عیدی، کارفرما نیز مکلف است به کارگرانی که یک‌سال از اشتغال آنها در همان کارگاه (محل خدمت) می‌گذرد، معادل یک پایه حقوق به‌عنوان حق سنوات یا همان مزایای پایان خدمت پرداخت کند.


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/180759/جزئیات-عیدی-کارمندان-و-کارگران