دیپلماسی
 

 

دیدار ظریف با نخست‌وزیر و وزیر خارجه کانادا در مونیخ
وزیر امورخارجه ایران با نخست‌وزیر و وزیر امورخارجه کانادا دیدار کرد. دیدار و گفت‌وگوی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و نخست‌وزیر کانادا در حاشیه نشست کنفرانس امنیت مونیخ انجام شد. جاستین ترودو، نخست‌وزیرکانادا صبح دیروز و در حاشیه نشست کنفرانس امنیت مونیخ با حضور در محل استقرار دکتر محمدجواد ظریف درخصوص موضوعات مورد علاقه طرفین به تبادل‌نظر پرداخت. ظریف همچنین در حاشیه این کنفرانس با همتای کانادایی خود دیدار و رایزنی کرد.


سنای آمریکا طرح کاهش اختیارات ترامپ برای جنگ با ایران را تصویب کرد
مجلس سنای آمریکا طرح کاهش اختیارات رئیس‌جمهوری این کشور برای اقدام نظامی علیه ایران را تصویب کرد. به گزارش ایسنا، این طرح با ۵۵ رأی موافق در مقابل ۴۵ رأی مخالف به تصویب سنا رسید. قبل از این رأی‌گیری، اعضای سنا به مدت چهارساعت به بحث درباره آن پرداختند.
به موجب این طرح، رئیس‌جمهوری آمریکا بدون مجوز کنگره حق استفاده از نیروی نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران را ندارد. پیشتر کاخ سفید اعلام کرده بود که ترامپ این مصوبه را درصورت تصویب وتو خواهد کرد. درصورت وتوی رئیس‌جمهوری، سنا باید طرح را با دوسوم آرا تصویب کند تا حق وتو از رئیس‌جمهوری سلب شود.دونالد ترامپ قبل از این رأی‌گیری در پیامی خطاب به اعضای سنا گفت: «به طرح محدودکردن اختیارهای رئیس‌جمهوری در جنگ با ایران رأی مثبت ندهند.» ترامپ روز چهارشنبه در پیامی در توییتر گفت: «برای امنیت کشور ما بسیار مهم است که سنای ایالات متحده به طرح قدرت مربوط به جنگ با ایران رأی مثبت ندهد. ما در مقابل ایران خیلی خوب عمل می‌کنیم و حالا زمان نشان‌دادن ضعف نیست.» ترامپ افزود: «اگر دستان من بسته بود، ایران هرکاری دلش می‌خواست می‌کرد. این طرح پیام خیلی بدی می‌فرستد. دموکرات‌ها این کار را فقط برای خجل‌کردن حزب جمهوری‌خواه می‌کنند. نگذارید چنین چیزی روی دهد!»


تمدید معافیت‌ عراق برای واردات انرژی از ایران
وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور برای مدتی کوتاه معافیت از تحریم‌های انرژی عراق برای واردات از ایران را تمدید خواهد کرد. به گزارش ایسنا، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای از تمدید معافیت‌ها از تحریم‌ عراق برای واردات انرژی از ایران برای 45روز دیگر خبر داد. وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود آورده است که این معافیت‌ها باعث می‌شود که عراق بتواند نیازهای انرژی خود را در کوتاه‌مدت از سوی ایران تأمین کند. این وزارت همچنین از دولت عراق خواسته است تا برای کاهش وابستگی‌اش به واردات انرژی از ایران اقداماتی را اتخاذ کند.


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/180742/دیپلماسی