وزارت ورزش نمی‌تواند وعده‌اش به مدال‌آوران را عملی کند
 
سکه گران شده پاداش بی‌پاداش
 

 

شهروند| یکی از اتفاقاتی که همواره در المپیک و بازی‌های آسیایی برای ورزشکاران انگیزه مضاعفی ایجاد می‌کند، پاداش‌هایی است که مسئولان برای مدال‌آوران در نظر می‌گیرند. این اتفاق در دوره‌های اخیر طبق روال رخ داده و چند ماه بعد از پایان بازی‌ها با حضور رئیس‌جمهوری سکه‌های طلا تحویل مدال‌آوران شده است. این بار اما افزایش قیمت سکه برنامه‌های وزارت ورزش را به هم زده و احتمالا انتظار ورزشکاران را برای دریافت پاداش‌هایشان طولانی خواهد کرد.
وزارتخانه چند سکه باید پرداخت کند؟
ستاد عالی بازی‌های آسیایی چند ماه قبل از برگزاری این رقابت‌ها برای مدال‌آوران طلایی در جاکارتا 160 سکه، برای نقره‌ای‌ها 80سکه و برای دارندگان مدال برنز 40 سکه در نظر گرفت. این مصوبه شامل حال ورزشکاران معلول در بازی‌های پاراآسیایی هم می‌شود. ضمن اینکه در رشته‌های تیمی این تعداد به ترتیب برای هر نفر به 80، 40 و 20 سکه می‌رسد. ورزشکاران ایرانی در بازی‌های آسیایی 20 طلا، 20 نقره و 22 برنز کسب کردند و با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که 9100 سکه باید به آنها اهدا شود. در بازی‌های پاراآسیایی با توجه به افزایش تعداد مدال‌ها این تعداد افزایش پیدا می‌کند و در مجموع می‌توان 20‌هزار سکه را مطالبه ورزشکاران از وزارت ورزش دانست.
شاید از‌ سال بعد خبری از سکه نباشد!
تغییرات روزانه قیمت سکه در بازار باعث شده مسئولان وزارت ورزش به فکر تغییر در آیین‌نامه پاداش به قهرمانان باشند، بنابراین به نظر می‌رسد از‌ سال آینده دیگر خبری از اهدای سکه به قهرمانان نباشد و جوایز به صورت ریالی تعیین می‌شود. البته که درباره رویدادهای ‌سال 97 و به‌ویژه بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی با توجه به وعده‌ای که به صورت رسمی مسئولان دادند، راهی جز پرداخت سکه‌ها به قهرمانان ندارند. افزایش حداقل 2 برابری قیمت سکه نسبت به چند ماه قبل باعث شده وزارت ورزش مجبور شود 2 برابر تعهدات خود اعتبار خرج کند.
اهدای سکه رفت تا‌ سال 98!
وقتی با ژاله فرامرزیان، معاون مالی وزارت ورزش تماس گرفتیم تا درباره راهکار این وزارتخانه برای اهدای پاداش به قهرمانان سوال کنیم، او اینگونه پاسخ داد: «بعید است در ‌سال 97 بتوانیم این اعتبار را تامین کنیم. احتمالا در بودجه‌ سال 98 این مورد پیش‌بینی می‌شود. به‌هرحال ما نمی‌توانیم زیر قول خودمان بزنیم و باید این سکه‌ها را به قهرمانان پرداخت کنیم. با این حال بودجه وزارت ورزش در‌ سال‌جاری جواب پرداخت این پاداش‌ها را نمی‌دهد.»

 


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/142787/سکه-گران-شده-پاداش-بی‌پاداش