از شایعه تا واقعیت واردات خودرو از ازبکستان
 
خرید بیستمین تولیدکننده خودرو ازسی‌امین تولید کننده!
 

 

شهروند| ایران از ازبکستان خودرو وارد می‌کند .  آنگونه که یکی از رسانه‌های ازبکستان اعلام کرده، شرکت ایرانی «سپهر مشکات کاسپین» تصمیم به واردات خودرو از این کشور دارد. البته مسئولان این شرکت ایرانی می‌گویند هنوز هیچ چیز نهایی نیست و مذاکرات با این شرکت خودروساز ازبک مراحل مقدماتی خود را سپری می‌کند. به گفته یکی از مسئولان این شرکت واردات خودرو از  ازبکستان قرار است در  قالب جوین وینچر با همکاری یکی از خودروسازهای داخلی صورت گیرد.
رسانه‌های ازبکستان اعلام کردند که با توجه به این که سامانه اتوبوسی و ترابری ایران نیاز به نوسازی دارد، یک شرکت ایرانی تصمیم به همکاری با خودروسازان ازبکستان گرفته است. در چارچوب مرحله نخست این همکاری، شرکت سپهر مشکات کاسپین تصمیم دارد چندین نمونه خودرو که توسط کارخانه خودروسازی «اوزاوتو صنعت» تولید شده خریداری کرده و سپس این تعداد را به هزار دستگاه خودرو برساند. علاوه بر آن این شرکت ایرانی پیشنهاد واردات قطعات و سپس مونتاژ کردن آنها در ایران را داده است. اما واردات خودرو از ازبکستان  در حالی روز گذشته روی خروجی برخی از رسانه‌های خبری قرار گرفت که  آمارهای اعلامی نشان می‌دهد ازبکستان  طی سال 2015 سی‌ودومین خودروساز جهان بوده  در حالی که ایران در همان سال عنوان بیستمین تولید کننده خودرو در جهان را به لحاظ تعداد از آن خود کرده است.
واردات 10 هزار و 600 دستگاه خودرو در 5 ماه
البته این گفته‌ها در شرایطی مطرح می‌شود که هرگونه واردات خودرو به کشور ممنوع است. دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این باره به «شهروند» می‌گوید: طی 5 ماه نخست امسال تنها 10 هزار و 600 دستگاه خودرو وارد کشور شده،  در حالی که میزان واردات خودرو در 3 ماه نخست پارسال بیش از 30 هزار دستگاه بوده است.  او با بیان اینکه پارسال که سایت ثبت و سفارش چند ماه بسته بود 75 هزار دستگاه خودرو  وارد کشور شد، ادامه داد: برخی از دولتمردان، واردکنندگان را علت گرانی خودرو در بازار می‌دانند  در حالی که هر بازاری که عرضه و تقاضا در  آن با هم نخواند قیمت‌ها صعودی می‌شود. از طرفی تقاضا برای خرید خودرو خارجی امسال به شدت افزایش یافته . افرادی که قصد خرید ملک با اندوخته خود داشتند، وقتی قیمت‌ها بالا رفت به سراغ کالای سرمایه‌ای دیگری همچون خودرو رفتند و همین مسأله تقاضا را در شرایطی که عرضه قطره چکانی شده، چندین برابر کرد.   
درخواست واردات خودرو روی میز دولت
شاید این سوال  برای شما هم پیش آمده که بالاخره واردات خودرو آزاد می‌شود یا نه؟ آنگونه که دادفر می‌گوید: هفته گذشته در کمیسیون اصل 90 مقرر شد که  وزیر صنعت طرح بازگشایی سامانه ثبت و سفارش را به دولت ارایه دهد تا او در این رابطه تصمیم بگیرد،  اما تا این لحظه هیچ خبری نشده است.
گرانی بیش از یک میلیاردی خودرو در 6 ماه
قیمت  خودروهای با حجم موتوری بالای 4 هزار سی سی در کمتر از 6 ماه یک میلیارد  گران‌تر شد.  به عنوان مثال قیمت تویوتا لندکروز از 800 میلیون تومان در زمستان پارسال به بالای 2 میلیارد تومان رسید. بنز s500  هم همین حدود قیمت گذاری می‌شود. البته گرانی‌ها محدود به خودروهایی که واردات  آنها ممنوع اعلام شده ( حجم موتور بالای 4 هزار سی سی) نمی‌شود و  به گفته دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو  خودروهای خارجی در کمترین حالت 200 میلیون تومان گران‌تر شده‌اند.
 او همچنین  درباره آینده قیمت خودروهای وارداتی نیز گفت: قیمت خودروهای خارجی به نرخ ارز بستگی دارد. ممکن است با کاهش نرخ ارز قیمت این خودروها ارزان شود اما چنانچه در ماه‌های آتی نرخ ارز روند صعودی را بپیماید در آینده شاهد افزایش نرخ خودروهای وارداتی خواهیم بود.
  دادفر ادامه داد: برای کاهش قیمت خودروهای وارداتی باید دولتمردان نیز پیش شرط دیگری را مبنی بر اینکه به نیاز متقاضیان به طور مستمر و مداوم پاسخگو باشند رعایت کنند؛ چنانچه این پیش شرط مورد توجه قرار نگیرد آزادسازی ۲۰ هزار خودروی وارداتی نمی‌تواند در تعدیل قیمت خودروهای خارجی اثرگذار باشد.

 


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/142783/خرید-بیستمین-تولیدکننده-خودرو-ازسی‌امین-تولید-کننده!